Odsłonięte szyjki zębowe

Zabiegi ortodontyczne i stomatologiczne oraz problemy z nimi związane.

Odsłanianie się dziąseł

Postprzez Rafai90 » 22 października 2012, godz. 11:42

i jak sobie poradziłaś z tym problemem?
Rafai90

Odsłanianie się dziąseł

Postprzez Nicole1988 » 22 października 2012, godz. 12:42

Rafai90 napisał(a):tak będę musiał zrobić, i jak ogólnie samopoczucie po operacji?

nie ma co narzekać... musze powiedzieć że nawet dobrze przeszłam operację, nie miałam żadnych sensacji po narkozie, inne dziewczyny wymiotowały krwią a ja nawet za bardzo jej nie czułam w buzi :) ...przekimałam cały dzień, nawet miałam tyle siły żeby wszędzie chodzić sama pare godzin po operacji... najgorzej aby denerwowały mnie usta, bo strasznie puchły, były naprawde ogromne :shock:

--- 22 października 2012, godz. 12:48 ---

dorcia napisał(a):Najzwyczajniej w świecie osłaniają Ci się szyjki zębowe - np. z powodu niewłaściwego szczotkowania. Mnie się to pojawiło właśnie podczas zagumkowania po operacji.

i co używałaś na tego typu sprawy? zawsze warto wiedzieć, może kiedyś mi się przyda ta wiedza
Nicole1988

Odsłanianie się dziąseł

Postprzez dorcia » 22 października 2012, godz. 13:24

Rafai90 napisał(a):i jak sobie poradziłaś z tym problemem?

Nicole1988 napisał(a):i co używałaś na tego typu sprawy? zawsze warto wiedzieć, może kiedyś mi się przyda ta wiedza

Prawidłowa technika szczotkowania ruchem wyłącznie wymiatającym. Pomogło, ale nie we wszystkich miejscach i muszę odbudować dziąsło (czytaj: przeszczep).

--- 22 paź 2012, o 14:25 ---

Poza tym jest już taki wątek: viewtopic.php?f=4&t=627
Crede, quod habes, et habes. - Wierz, że masz, a będziesz miał.

Wada: progenia, laterogenia
Aparat: 15.01.2009 - 13.10 i 30.11.2011
Łuk podniebienny Goshgarian: 13.07 - 5.10.2009
Szpital: WCM w Opolu
Operacja: szczęki i żuchwy 30.07.2010
Usuwanie płytek: 22.10 i 28.12.2010
dorcia

Odsłonięte szyjki zębowe

Postprzez awzan » 13 lutego 2013, godz. 01:30

Ja mam jeszcze takie pytanie w tym temacie, bo moja ortodontka na ostatniej wizycie powiedziała, że mam ten problem, tj. "cofanie się dziąseł" i żebym mył zęby przede wszystkim miękką szczoteczką. Ja szczoteczki wymieniam średnio co trzy miesiące i ostatnio zaznaczyłem w aptece, że chcę miękką, ale na początku używania i tak jest według mnie zbyt twarda i dziąsła mi krwawią. Tak po prostu jest czy farmaceutka mnie oszukała? :evil: Nigdy nie krwawią mi dziąsła, poza tym, że krwawią zawsze na początku używania nowej szczoteczki (czy wtedy, jak kupowałem jakiekolwiek szczoteczki, bo kolor fajny czy teraz, jak poprosiłem o miękką).
A! Jeszcze w jednej sytuacji mi krwawią! Co uważam za bardzo ciekawe... Otóż gdy używam pasty Sensodyne Blanqueante (która nie tylko ma pomagać w nadwrażliwości, ale też wybielać) zawsze, ale to zawsze, bez wyjątków, krwawię jakby mi ktoś przywalił. Na początku nie wiedziałem o co chodzi i tak cierpiałem z tydzień zanim do mnie dotarło co może być przyczyną. Nie mogłem nawet jeść, bo miałem rany na dziąsłach. Zmieniłem pastę i problem zniknął. Kilka miesięcy później postanowiłem sprawdzić, czy znów tak zareaguję, kupiłem Sensodyne Blanqueante i... znów to samo! Krwawienie! Ktoś z Was też tak miał z Sensodyne lub jakąś pastą wybielającą? Czy to może mieć coś wspólnego z tym cofaniem się dziąseł czy może dzikie uczulenie na jakiś składnik tejże pasty?
awzan

Odsłonięte szyjki zębowe

Postprzez norkas » 13 lutego 2013, godz. 07:39

Mój stomatolog mnie przestrzegł przed używaniem past wybielających. Przy problemach z obsuwaniem się dziąseł (a w przypadku naszych wad jest to nagminne), pasty wybielające bardziej podrażniają odsłonięte szyjki zębowe, więc ja sobie odpuściłam.
Podobno świetna pasta to Biorepair do zębów wrażliwych - stosuję ją od 1,5 m-ca. Dobrze czyści osad ima mikroskładniki wnikające w szkliwo i je utwardza, co powoduje, że próchnica im nie straszna.
Zobaczymy :razz:
norkas

Odsłonięte szyjki zębowe

Postprzez awzan » 13 lutego 2013, godz. 22:12

norkas napisał(a):Mój stomatolog mnie przestrzegł przed używaniem past wybielających. Przy problemach z obsuwaniem się dziąseł (a w przypadku naszych wad jest to nagminne), pasty wybielające bardziej podrażniają odsłonięte szyjki zębowe, więc ja sobie odpuściłam.

:shock: Mi nikt o tym nic nie wspomniał!
To jeszcze takie pytanie z czystej ciekawości: czy w tym przypadku nie mogę też wybielać zębów u stomatologa? Nigdy tego nie robiłem i nie wiem w jaki sposób przeprowadza się wybielanie, ale myślałem kiedyś, żeby sobie sprawić (teraz już nie chcę, jeśli już to po operacji, bo po co mi teraz wybielanie zębów jak są brzydkie i dojdzie do tego jeszcze aparat).
awzan

Odsłonięte szyjki zębowe

Postprzez norkas » 13 lutego 2013, godz. 22:43

Wybielanie tak, ale u stomatologa - dobiera odpowiednie stężenie środka wybielającego i na pewno przy zabezpieczeniu odsłoniętych szyjek - tak przynajmniej mój stomatolog tłumaczył.
Ja mam wrażliwe zęby i nawet po scalingu i piaskowaniu odczuwam nadwrażliwość przez ok. tydzień przy spożywaniu pokarmów i piciu.
Ale i tak najlepiej zapytać stomatologa - on najlepiej się wypowie w tej sprawie.
norkas

Recesja dziąseł

Postprzez Ethlinne » 20 listopada 2013, godz. 10:03

Czy może ktoś z Was również boryka się z problemem recesji dziąseł? U mnie jest ona dość znaczna na dolnym łuku, górny jest raczej w porządku, poza "trójkami". W moim wypadku oczywistym jest ,że przeszczep będzie koniecznością, jednak nie wiem,czy zdecydować się na niego przed założeniem aparatu, czy po zakończeniu leczenia ortodontycznego? Konsultowałam się z periodontologiem, ale Pani dr wskazała,że przeszczepu może dokonać przed założeniem aparatu bez gwarancji,że po jego zdjęciu znowu nie znajdę się w punkcie wyjścia. Zabieg taki nie jest tani - koszt to około 1800 zł, więc nie chciałabym wydać takiej sumy, by po roku okazało się, że było to zbędne. Z drugiej strony obawiam się,że założeniem aparatu spowoduje pogłębienie recesji i być może dodatkowe negatywne skutki z tym się wiążące.

Dlatego też może ktoś był w takiej sytuacji i mógłby mi doradzić czy warto decydować się na przeszczep teraz?
Wada: progenia, niedorozwój szczęki
12.11.2013 Osteotomia szczęki w linii Le Fort I, rozszczepienie szwu podniebiennego.
18.11.2013 Założenie aparatu hyrax
05.12.2013 Pokrycie recesji dziąsła
28.02.2014 Aparat góra
03.03.2014 Aparat dół
11.10.2016 Osteotomia szczęki w linii Le Fort I oraz obustronna osteotomia żuchwy
Ethlinne

Recesja dziąseł

Postprzez dorcia » 20 listopada 2013, godz. 15:19

Mój ortodonta kazał mi wszystko załatwić dopiero po zdjęciu aparatu - aparat owszem może pogłębić ten problem, ale odpowiednia technika szczotkowania zębów powinna to zahamować. Jeśli aparat faktycznie nawet minimalnie wpłynie na pogłębienie recesji to lepiej zrobić potem wszystko po zdjęciu drutów niż np. bawić się w to kiedyś dwa razy - przed aparatem i po. :)
Crede, quod habes, et habes. - Wierz, że masz, a będziesz miał.

Wada: progenia, laterogenia
Aparat: 15.01.2009 - 13.10 i 30.11.2011
Łuk podniebienny Goshgarian: 13.07 - 5.10.2009
Szpital: WCM w Opolu
Operacja: szczęki i żuchwy 30.07.2010
Usuwanie płytek: 22.10 i 28.12.2010
dorcia

Recesja dziąseł

Postprzez awzan » 20 listopada 2013, godz. 17:58

Mi moja pierwsza ortodontka powiedziała, że jeśli już to zająć się tym po leczeniu progenii. Poza tym u mnie jeszcze nie wiadomo, czy trzeba będzie ten problem rozwiązywać czy nie. Na razie dostałem zalecenie używania miękkich szczoteczek i unikać past wybielających, po których krwawię i ponoć na mnie mają jakiś wpływ, ale chyba nie na wszystkich, tylko ja jestem taki szczególny.
awzan

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ortodoncja i stomatologia