Przerosty dziąseł, a aparat ortodontyczny

Zabiegi ortodontyczne i stomatologiczne oraz problemy z nimi związane.

Postprzez skarpetka1994 » 15 lutego 2016, godz. 16:45

Witam, czy ktoś z was spotkał się z zapaleniem i z przerostem dziąseł podczas noszenia aparatu? Nigdy nie miałam takich problemów z dziąsłami. Początkowo myślałam, że to się zdarza, ale moja ortodontka już też poważnie stwierdziła, że nie mogę tego bagatelizować. A ja boję się, że będą z tym dużo kłopoty. Na razie umówiłam się na skaling i piaskowanie, i też płuczę dziąsła Eludrilem. Ale czy dziąsła się cofnął? czy mogę o tym zapomnieć i będę musiała je jakoś wycinać? Spotkał się ktoś z Was z tym? i jak sobie z przerostami poradziliście?

Wygląda to tak: (zdjęcie internetu) http://stomatologiainfo.eu/wp-content/uploads/2014/03/zapalenie-dzi%C4%85se%C5%82.jpg (U mnie dość duże przerosty na dole) :facepalm:
PROGENIA
Ortodonta: dr. K. Koczy- Legionowo
Aparat góra: 27.06.2014
Aparat dół: 12.09.2014
Operacja dwu szczękowa: ???
Koszta (od 11.04.2014): 3730,-
skarpetka1994

Postprzez wjewjura » 15 lutego 2016, godz. 19:36

skarpetka1994 napisał(a):Witam, czy ktoś z was spotkał się z zapaleniem i z przerostem dziąseł podczas noszenia aparatu? Nigdy nie miałam takich problemów z dziąsłami. Początkowo myślałam, że to się zdarza, ale moja ortodontka już też poważnie stwierdziła, że nie mogę tego bagatelizować. A ja boję się, że będą z tym dużo kłopoty. Na razie umówiłam się na skaling i piaskowanie, i też płuczę dziąsła Eludrilem. Ale czy dziąsła się cofnął? czy mogę o tym zapomnieć i będę musiała je jakoś wycinać? Spotkał się ktoś z Was z tym? i jak sobie z przerostami poradziliście?

Wygląda to tak: (zdjęcie internetu) http://stomatologiainfo.eu/wp-content/uploads/2014/03/zapalenie-dzi%C4%85se%C5%82.jpg (U mnie dość duże przerosty na dole) :facepalm:

tez mialam na poczatku takie problemy, rozwiazanie od ortodonty: szorowac, masowac, nitkowac, generalnie dokladnie szorowac kazdy zakamarek, kazdy zamek dookola, przy odpowiedniej higienie dziasla sie cofna i beda ladne rozowe :mrgreen:
wjewjura

Postprzez skarpetka1994 » 15 lutego 2016, godz. 20:33

Już zapisałam się na skaling i piaskowanie, ale przeraża mnie, że przerosty to głównie brak higieny... Kurcze, ale ja dbam o higienę ;( Te przerosty na dole są już dość "długie" i boję się, że już za późno, aby się cofnęło ;(
PROGENIA
skarpetka1994

Postprzez jagooo » 16 lutego 2016, godz. 17:42

skaling i piaskowanie? na usuwanie kamienia najpierw idź. ja tak miałam. bez aparatu. ogolnie kupe lat leczyłam,ale źle i w koncu wyleczyłam. i tak-mam ładne dziąsła :)
więc najlepiej:najpierw usuwanie kamienia(to nie to samo co pisakowanie), możesz isc po antybiotyk,
są pasty ja polecam colgate specjalnie na problemy z dziąsłami plus średnia szczoteczka oral b, a jak bardzo zle to możesz troche miękką poużywać.

powtórzę się: idz najpierw usunać kamień, stawaiam że jest obecność kamienia poddziąsłowego. może nie być przyjemnie.zakładam że będzie troche krwi, ale potem powinny się ładnie goić i wracać na swoje miejsce.

stomatolog powinien bez problemu antybiotyk zapisać+(nie,to nie jest przesada), są też specjaliści leczący dziąsła.jak nie pomoże to co napisałam, to udaj się do kogoś takiego, bo dziąsła to ważna rzecz, mogą się nawet zęby zacząć ruszać, masz podobnie stłoczone jak ja na dole.

osobna sprawa-jeśli palisz przestań, ogranicz kawe i mocną herbatę(przykro mi ale naprawdę one szkodzą na dziąsła).

po jednorazowym usunięciu kamienia,po miesiącu warto się udać do stomatologa, żeby sprawdził, czy coś nie zostało pod dziąsłami i ewentualnie powtórzyć zabieg.

-- 16 lutego 2016, godz. 17:48 --

jeszcze jedno. dobry płyn do płukania jak już skończysz z eludrilem, i szorowanie języka. szczególnie jak masz biały nalot na języku(zagrzybiony organizm) to dziąsła goją się dłużej, ale to osobny problem :p i wcale nie musi ciebie dotyczyć
tyłozgryz całkowity, zgryz głęboki częściowy, gummy smile7mm
w planach: dwuszczękowa- impakcja szczęki, wysunięcie żuchwy.
ortodonta: orto-aidi Poznań, koszt:8.500zł+wizyty
2016-2implanty:4.900zł
jagooo

Postprzez skarpetka1994 » 16 lutego 2016, godz. 21:51

Ale skaling to właśnie usuwanie kamienia ;) + płukanie eludrilem ;) myślę, że dziąsła się zagoją tylko boję się tych przerostów ;(
PROGENIA
skarpetka1994

Postprzez jagooo » 17 lutego 2016, godz. 17:39

a dobra może, ja mowilam o piaskowaniu że to nie to a skaling w sumie nie ogarniam :p no tak.
no ale to co mowilam to może jeden raz nie wystarczyc :p
piaskowanie osobiscie zle wspominam bo mi plomby porozszczelniało(jak? :/ )
ogólnie to ja myslałam o szczoteczce sonicznej a jak założe aparat to kupie irygator,używasz takich rzeczy?:)
dziąsła pewnie że się zagoją :)trzymam kciuki :)
jagooo

Postprzez skarpetka1994 » 17 lutego 2016, godz. 22:04

Ortodontka mowila, ze dobrze byloby przestawic sie na szczoteczke elektryczna, ale to kolejny wydatek. Irygarora tez nie uzywam. Zawsze myslalam ze dokladnie myje zeby a tu ooo... Taki klops :(
PROGENIA
skarpetka1994

Postprzez jagooo » 18 lutego 2016, godz. 13:09

no niestety, no irygator chyba to podstawa przy aparacie. elektryczna niekoniecznie, ona nie załatwi wszystkiego:/ ale zdziwisz się prawdopodobnie ile będzie kamienia pod dziąsłami. dużo zależy od składu śliny :) i np. spójrz na swoją rodzinę. mój ojciec przez kamień stracił wszystkie zęby(fuj)- czyli predyspozycje do silnego odkładania się. Dużo w genach dziedziczymy niestety.
jak już masz wydawać kasę to raczej ten irygator.

szczoteczke możesz wypróbować (w biedronce są dwupaki wszędzie indziej będzie dwa razy drożej)
oral-b complete 5-way clean, dodatkowo swietnie sie czyści język tą stroną gładką,wyjątkowo skutecznie.

innej już nie kupuję ;) są naprawdę rewelacyjne.

zmienię dopiero jak założę aparat znowu(ale zanim zaloże implanty i sie zagoją to minie z 8-9miesiecy:p )wtedy albo na soniczną albo na manualną docelowo dla osob z aparatami :)

co do irygatora to tutaj był wątek i dużo osób jakiś tam model polecało, poszukaj sobie...
jagooo

Powrót do Ortodoncja i stomatologia