Kształt nosa przed i po zdjęciu szwów operacji szczęki

Zabiegi ortodontyczne i stomatologiczne oraz problemy z nimi związane.

Postprzez Kasandria » 16 września 2016, godz. 13:30

Witam serdecznie,

W przyszłym tygodniu będę miała zdjęte szwy po operacji szczęki górnej, którą miałam wykonaną ponad tydzień temu. Jestem zaniepokojona, ponieważ mój nos zmienił kształt i to w bardzo nieładnym kierunku i to tylko z jednej strony, ponieważ był to zabieg wykonany tylko na części szczęki, nie było to przesuwanie ani nic w tym stylu. Na początku myślałam, że to wciąż kwestia opuchlizny, ale wszyscy w moim otoczeniu zaczęli mi zwracać uwagę na mój nos :( Zmiana jest bardzo widoczna, lewa strona nosa jest szersza, nozdrze jest uniesione. Prawdę mówiąc to lewe nozdrze jest poziome, a prawe pionowe, a cały nos wydaje się być niemal przekrzywiony :(
Nikt mnie nie uprzedził o możliwości wystąpienia takiego efektu ubocznego :( To nie była operacja przemyślana i nie miała na uwadze względów estetycznych. Była odpowiedzią na problem stomatologiczny związany z korzeniami zębów i była konieczna, więc po prostu ją wykonaliśmy.

Chciałam się zapytać, jakie są szanse na to, że zdjęcie szwów coś zmieni (czyli np. czy jest możliwe, że szwy wciąż napinają nos "poziomo" i dlatego jedno nozdrze się tam bardzo poszerzyło) oraz jakie są szanse, że kolejne miesiące, rok wpływają na to, ponieważ może to być też kwestia opuchlizny wokół miejsca interwencji (reszta opuchlizny zeszła bez problemu), która potrzebuje więcej czasu?

Będę bardzo wdzięczna za pomoc :(
Kasandria

Postprzez afi » 16 września 2016, godz. 13:38

Czytając, co piszesz myślę, że nie masz powodów do jakiś strasznych obaw. Zmiana kształtu dziurek w nosie może być spowodowana intubacją. O ile nie została naruszona przegroda nosowa (bo tak się zdarza przy operacji), to samo "rozepchanie" dziurki przez rurkę intubacyjną, powoduje zmianę jej kształtu i często nieznaczną asymetrię całego nosa.
U mnie było to widoczne jeszcze 4-5 miesięcy po operacji, ale w momencie, kiedy pozbyłam się znacznej części opuchlizny (w tym tej twardej) wszystko wróciło do normy.
Szwy raczej nie mają tu żadnego znaczenia. Obserwuj to, możesz robić sobie co parę tygodni zdjęcie, żeby móc ocenić, czy kształt nosa i dziurki ulega zmianie. Jeśli nic nie będzie się działo, możesz porozmawiać z chirurgiem lub ewentualnie przemyśleć prostowanie przegrody za jakiś czas (ale to jest najczarniejszy scenariusz).
Na razie nie panikuj i daj sobie czas na spokojne gojenie i kształtowanie tkanek - jesteś dopiero niecałe 2 tyg. po ! ;-)
*zgryz otwarty,lekka asymetria,niedorozwój bródki
*aparat: 30.05.2009-01.09.14, 01.07.2009-28.05.14
*WIM Warszawa,dr P.
*operacja I: dwuszczękowa 20.09.2011
*operacja II: genioplastyka,usunięcie płytek 19.07.2012
wydatki orto : 22 260zł
Obrazek
afi

Postprzez Kasandria » 16 września 2016, godz. 13:43

Afi, dzięki za odpowiedź!

Nie było intubacji, miałam znieczulenie miejscowe!
Opuchlizna twarda wydaje się być wyczuwalna właśnie w miejscu zabiegu (chodziło o lewe zęby 1, 2 i 3 głównie) lewy policzek tuż obok nosa jest nabrzmiały i właśnie twardawy. Również, kiedy chcę "opuścić" nozdrza, to mogę to zrobić tylko z prawym - lewe jest kompletnie zablokowane w swojej poziomej pozycji :|

Chciałam się zapytać głównie, by wiedzieć jak rozmiawiać z moim doktorem w przyszłym tygodniu, ponieważ jeszcze nie poruszyliśmy tego tematu, to coś absolutnie nowego...
Kasandria

Powrót do Ortodoncja i stomatologia