CBCT tomografia wolumetryczna

Zabiegi ortodontyczne i stomatologiczne oraz problemy z nimi związane.

Postprzez goya7 » 16 sierpnia 2011, godz. 13:03

xyz napisał(a):rezonans magnetyczny głowy i nie potrzeba było skierowania

ale rezonans, to nie rentgen ....chyba?:)
Wada: prolaterongacja
Ap. metal: 25.10.2006-08.02.2011
Chir:dr J.P./WIM
Op.1szczękowa: 21.01.2010
NFZ=0zł
goya7

Postprzez xyz » 16 sierpnia 2011, godz. 15:02

goya7 napisał(a):
xyz napisał(a):rezonans magnetyczny głowy i nie potrzeba było skierowania

ale rezonans, to nie rentgen ....chyba?:)

rezonans jest pewna formą prześwietlenia (tak sądzę). gdy nie można zrobić normalnego rtg to zleca się rezonans albo tomografie. gdybym chciała zrobić sobie rtg zęba to muszę mieć skierowanie, nawet gdy płacę za to prześwietlenie?
xyz

Postprzez goya7 » 16 sierpnia 2011, godz. 15:12

xyz napisał(a):gdybym chciała zrobić sobie rtg zęba to muszę mieć skierowanie, nawet gdy płacę za to prześwietlenie?

Hmm, raczej tak. Bo przecież nie możesz sobie sama decydować, którego zęba chcesz prześwietlić. Jak robiłam zdjęcia rtg na Pl. Dąbrowskiego w Wawie, to zawsze miałam kartkę od orto czy od chirurga co powinnam mieć prześwietlone. Choć w tym wypadku raczej może miało to na celu informacji - jakie zdjęcie trzeba wykonać.

Ostatnio miałam skierowanie od swojego lekarza na prześwietlenie stopy - po pierwsze dzięki niemu mogłam się zarejestrować, a po drugie nie płacić;)
Wada: prolaterongacja
Ap. metal: 25.10.2006-08.02.2011
Chir:dr J.P./WIM
Op.1szczękowa: 21.01.2010
NFZ=0zł
goya7

Postprzez Kulfon » 16 sierpnia 2011, godz. 15:20

kasztanowa napisał(a):A nie da się na NFZ?

nie wiem czy się da na NFZ, może gdzieś się da. Ja mam napisane na karcie badanie
wolumetryczne cześci twarzowej czaszki (pantomogram 3D).
Ale sprawa jest naprawdę świetna bo można zobaczyć wszystko, nawet czy w danym ząbie jest próchnica
czy nie, widać w jakim stanie są kości wkoło zębów, u mnie z ta kością i dziasłem nie jest za dobrze.
No i jak pisałem wyżej dostaje się płytkę DVD do łapek i można sobie w domu oglądać.
Widać zatoki szcząkowe, można na podstawie tego badania stwierdzić czy nie ma tam polipów,
czy nie ma torbieli w kości, czy jest resorbcja korzenia na zębie leczonym kanałowo,
nawet widać jak kość po przesuwaniu zęba ma inna strukturę. Częsci matalowe aparatu powodują
zakłucenia i troche to zniekształca obraz jak to mi napisali (artefakty pasmowe).
Badanie przeprowadzono aparatem Galileos Sirona.
Ostatnio edytowano 16 sierpnia 2011, godz. 17:42 przez Kulfon, łącznie edytowano 1 raz
Progenia.
Prawie asymetria.
Operacja 19.09.2011
WIM
Kulfon

Postprzez Renesens » 16 sierpnia 2011, godz. 17:23

xyz napisał(a):gdybym chciała zrobić sobie rtg zęba to muszę mieć skierowanie, nawet gdy płacę za to prześwietlenie?
do zdjęcia jednego zęba nie jest potrzebne skierowanie ;) w pozostałych przypadkach tj. pantomogram, cefalo, skrzydłowe jest ono konieczne.
"Opublikowanie przez Angle'a w 1890 r. klasyfikacji wad zgryzu było ważnym krokiem w rozwoju ortodoncji. Poza wyodrębnieniem zasadniczych typów wad zgryzu została podana po raz pierwszy precyzyjna i prosta definicja prawidłowej okluzji naturalnego uzębienia."
Renesens

Postprzez Ania » 16 sierpnia 2011, godz. 17:46

Kulfon, a to badanie wykonuje się z kontrastem czy bez?

kasztanowa napisał(a): Kulfon napisał(a):Ja miałem skierowanie i chyba trzeba je mieć. To prześwietlenie do tanich nie należy bo ja płaciłem

300zł ale do ceny trzeba doliczyć opis który wykonuje specjalista.

A nie da się na NFZ?

Tylko nieliczne kliniki mają ten typ tomografu, bo to badanie wysoce specjalistyczne, a jeśli już mają to wykonują to badanie tylko prywatnie.
Poza tym bardzo często recepcjonistki nie rozumieją o jakie badanie się prosi i wprowadzają w błąd, chociaż ponoć konsultują się z lekarzami, a mają jak wół napisane na skierowaniu co trzeba zrobić. Dopiero w dniu badania, już w klinice, odsyłają z kwitkiem. I nie dotyczy to tylko jednej kliniki, a kilku. A jak się znajdzie już jakaś możliwa, to się okazuje, że skierowanie jest zbyt ogólne i oni właściwie nie wiedzą co mają zrobić, w jakim formacie.
Ostatnio edytowano 19 sierpnia 2011, godz. 22:29 przez Ania, łącznie edytowano 1 raz
Ania

Postprzez Kulfon » 16 sierpnia 2011, godz. 23:26

mary napisał(a):Kulfon, a to badanie wykonuje się z kontrastem czy bez?

Odpowiadam Ci z łaski swojej. Nic do gęby ani do żyły mi nie ładowali :lol:
Badanie miałem przeprowadzone bo prof z Lublina dopatrzył się na pantomografie
możliwości istnienia torbiela, jednak tokowego nie znaleziono ale znaleziono co innego.

--- 17 sierpnia 2011, godz. 00:28 ---

Aha zapomniałem dodać że na wyniki czeka się chyba 3 dni bo to musi najpierw specjalista na
to popatrzec i na podstawie oceny robi opis badania na którym znajdują się wszystkie
rzeczy jakie sie ten specjalista dopatrzy, dlatego to badanie jest takie drogie.

--- 17 sierpnia 2011, godz. 00:29 ---

Jeśli masz daleko do miejsca docelowego mogą wysłać poczta to badanie, mi wysłali
oczywiście za dopłatą za znaczek i koperte.
Progenia.
Prawie asymetria.
Operacja 19.09.2011
WIM
Kulfon

Postprzez Ania » 17 sierpnia 2011, godz. 09:23

Kulfon napisał(a):Odpowiadam Ci z łaski swojej.

Łaski bzy:PPP
Kulfon napisał(a):Nic do gęby ani do żyły mi nie ładowali :lol:

Hah, wiedziałam, że ta recepcjonistka jakaś nieogarnięta była! Ale w głowie mi namieszała.
Kulfon napisał(a):Badanie miałem przeprowadzone bo prof z Lublina dopatrzył się na pantomografie
możliwości istnienia torbiela, jednak tokowego nie znaleziono ale znaleziono co innego.

Nie strasz :evil:
Kulfon napisał(a):Aha zapomniałem dodać że na wyniki czeka się chyba 3 dni bo to musi najpierw specjalista na
to popatrzec i na podstawie oceny robi opis badania na którym znajdują się wszystkie
rzeczy jakie sie ten specjalista dopatrzy,

Chyba zależy od kliniki, niektóre wydają tego typu badania z opisem np.za godzinę. Jak będzie z moim, okaże się;)
Kulfon napisał(a):dlatego to badanie jest takie drogie.

Można mieć for free :razz:
Kulfon napisał(a):Jeśli masz daleko do miejsca docelowego mogą wysłać poczta to badanie, mi wysłali
oczywiście za dopłatą za znaczek i koperte.

Nie tak daleko, od ośmiu lat do szkoły tam jeżdżę 5 razy w tygodniu, no ostatnio już trochę rzadziej:), to jbc po odbiór badania jeszcze raz się przejadę:)
Ania

Postprzez Kulfon » 17 sierpnia 2011, godz. 09:43

mary napisał(a):Chyba zależy od kliniki, niektóre wydają tego typu badania z opisem np.za godzinę. Jak będzie z moim, okaże się;)

Ja robiłem to badanie późnym wieczorem więc opisu to i tak by od reki nie zrobili
zresztą taki opis w pospiechu zrobiony to chyba jest mniej wart.

mary napisał(a):Nie strasz

Lepiej wiedzieć na czym sie stoi :lol:

mary napisał(a):Łaski bzy:PPP

:evil:

mary napisał(a):Nie tak daleko, od ośmiu lat do szkoły tam jeżdżę 5 razy w tygodniu, no ostatnio już trochę rzadziej:), to jbc po odbiór badania jeszcze raz się przejadę:)

Ja nie wiem gdzie ta Twoja specjalna szkoła jest :lol:
Progenia.
Prawie asymetria.
Operacja 19.09.2011
WIM
Kulfon

Postprzez Ania » 17 sierpnia 2011, godz. 09:59

Kulfon napisał(a):Ja nie wiem gdzie ta Twoja specjalna szkoła jest :lol:

Znowu fo pa! Pojechałeś nie tylko mi, bo tu kilku użytkowników uczęszcza do tej szkoły;)

Ale z drugiej strony owszem, wszystkie moje szkoły są nader wyjątkowe;)
Ostatnio edytowano 17 sierpnia 2011, godz. 10:44 przez Ania, łącznie edytowano 1 raz
Ania

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ortodoncja i stomatologia