Odpicowanie ząbków po zdjęciu aparatu

Zabiegi ortodontyczne i stomatologiczne oraz problemy z nimi związane.

Postprzez charonio » 26 lutego 2011, godz. 13:58

stresik napisał(a):A czy ten retainer muszą mieć wszyscy? czy to sprawa indywidualna? jak to jest, jak sciągają aparat stały to jeszcze coś się zakłada? jakiś wyciągany czy co............

Ściągasz aparat i zaczynasz leczenie mające na celu utrwalenia poprzedniego leczenia. Niektórzy mają retainer inni płytkę retencyjną, a zależy to od ortodonty. Bez retencji zęby bardzo szybko powróciłyby do poprzedniego stanu, a tak czeka się, aż korzenie zębów zatrzymają się w miejscu definitywnie. Zwykłe trwa to kilka lat, a w niektórych przypadkach potrzeba dożywotniego retainera ;).

Ps. Retencja = powstrzymywanie :P
góra ceramika 595 dni, dół metal 509 dni
Ortodonta: dr Wyszomirska
Chirurg: dr Wiśniewski
Operacja: 16.09.2009
Koszta:
  • ortodoncja+inne: 8995 PLN-,
  • operacja: 15500 PLN-, (prywatnie)
charonio

Postprzez stresik » 28 lutego 2011, godz. 19:31

charonio napisał(a):aż korzenie zębów zatrzymają się w miejscu definitywnie. Zwykłe trwa to kilka lat, a w niektórych przypadkach potrzeba dożywotniego retainera

Co to jakiś żart? kilka lat? na 100% ktoś sobie żarty stroi :D . Prawie łyknęłam, przecież całe życie nie będzie się nosiło aparatu na zęby. hehheeh
A tak na poważnie to ile się to nosi po operacji?
progenia żuchwy, hipoplazja szczęki, asymetria
stresik

Postprzez sewaaa » 28 lutego 2011, godz. 21:41

to nie żart, tak jest naprawde :)
sama bylam nieco zdziwiona bo dopiero gdy sciagnieto mi aparat dowiedziałam się o retainerze... :)
wtedy pytalam co to jest, ile trzeba go nosic... za kazdym razem dostawalam odpowiedz "jak najdluzej" :|
denerwujace... "tzn ile?!" i ciagle bez odpowiedzi :) mowie tu o retainerze ktory zostal przyklejony od wewnetrznej strony ząbków (od jedynek do kłów)
dodatkowo dali mi aparat który nosze na noc "przezroczysty aparat który jest odbiciem moich zębów) - co pol roku mam sie zglosic zeby go wymienic...

za sciagniecie aparatu stalego + renencyjny na noc i ten "na stałe" dalam 350 zł wiec niewiele porownujac z innymi cenami
sewaaa

Postprzez goya7 » 1 marca 2011, godz. 05:30

stresik napisał(a):Co to jakiś żart? kilka lat? na 100% ktoś sobie żarty stroi :D . Prawie łyknęłam, przecież całe życie nie będzie się nosiło aparatu na zęby. hehheeh
A tak na poważnie to ile się to nosi po operacji?

Wyczytałam w necie, że retencja powinna trwać mniej więcej tyle lat, co leczenie aparatem stałym. Ten retainer mogłabym nosić... i płytkę w zasadzie, ale tylko na noc. Na razie mam nosić 3 miesiące non stop:(
sewaaa napisał(a):za sciagniecie aparatu stalego + renencyjny na noc i ten "na stałe" dalam 350 zł wiec niewiele porownujac z innymi cenami

to tanio, bo ja 350 za płytkę i 350 za drut.... nie sądzę, żeby miał rzeczywiście aż taką wartość..
Wada: prolaterongacja
Ap. metal: 25.10.2006-08.02.2011
Chir:dr J.P./WIM
Op.1szczękowa: 21.01.2010
NFZ=0zł
goya7

Postprzez luck1985 » 27 marca 2011, godz. 20:33

Masakra jakas. Myslalem, ze ten aparat retencyjny bede nosic z pol roku i koniec tej drogi :/
luck1985

Postprzez Tula » 8 maja 2011, godz. 16:44

A jeśli noszę aparat od 4 lat, ale mniej więcej od 1,5 roku nic nie było zmieniane, tylko czekałam w nim na operację, to potrzebuję reinera? Przez te 1,5 roku zęby się już chyba ustabilizowały...
aparat: I.2007 - VIII.2011
8.XII.2010 - operacja jednoszczękowa,
7.IV.2011 - operacja dwuszczękowa.
aparat: VI.2012 - ?
6.III.2013 - operacja jednoszczękowa.
Tula

Postprzez charonio » 8 maja 2011, godz. 16:56

Tula napisał(a):A jeśli noszę aparat od 4 lat, ale mniej więcej od 1,5 roku nic nie było zmieniane, tylko czekałam w nim na operację, to potrzebuję reinera? Przez te 1,5 roku zęby się już chyba ustabilizowały...

Oczywiście :D Przez te 1,5 roku na zęby działała ciągle ta sama siła, teraz ją zabieramy, jak dla mnie dość sporo się zmienia :). Retencję musi nosić każdy, po zdjęciu aparatu zęby lubią wracać na poprzednie miejsce czy w końcu zgodnie z 3 zasadą dynamiki Newtona* ruszyć w przeciwną stronę :D :P.

*Blablabla jeśli na ciało A działa ciało B z siłą X to blabla Ciało A na B z X też xD A-aparat, B-zęby, X-siła łuku, zabieramy A, to zęby idą z siłą łuku w druga stronę, dlatego używamy retencji by siłę X wyhamować xD (ale wymyśliłem wytłumaczenie :facepalm: )
Koszta:
charonio

Postprzez pere2 » 8 maja 2011, godz. 22:22

charonio: no tak, ale retencja też jest jakąś tam siłą, więc jeśli zabierzemy i retencję to ? Mnie najbardziej wkurzyło, że orto na początku całego leczenia naświetliła cały plan w ten sposób, że zdjęcie aparatu to będzie finisz. A tu się okazuje, że kolejne koszta. Boję się, co będzie po zdjęciu retencji, czy nie pojawi się jeszcze jakiś wynalazek, żeby "dmuchać na zimne" :)
pere2

Postprzez charonio » 8 maja 2011, godz. 23:15

pere2 napisał(a):charonio: no tak, ale retencja też jest jakąś tam siłą, więc jeśli zabierzemy i retencję to ? Mnie najbardziej wkurzyło, że orto na początku całego leczenia naświetliła cały plan w ten sposób, że zdjęcie aparatu to będzie finisz. A tu się okazuje, że kolejne koszta. Boję się, co będzie po zdjęciu retencji, czy nie pojawi się jeszcze jakiś wynalazek, żeby "dmuchać na zimne" :)

Retencja działa z siła utrzymującą powiedzmy. Prawda jest taka, że ona powstrzymuje zęby przed powrotem, ale nie zupełnie się to udaje, dlatego potrzebne są wizyty kontrolne co pół roku czy nawet rok. Ja najpierw nosiłem non stop retencję, z czasem stała się luźniejsza, do tego stopnia, ze zakładałem i wkładałem przy użyciu języka. Po pół roku aktywowano mi retencję tzn. dogięto druciki bo wchodziła za luźno. Po aktywacji już językiem nie zdejmowałem retencji (nie byłem w stanie), z czasem się wyrobiła - zęby zadziałały i znowu się udawało. Po kolejnym pół roku kolejna aktywacja i teraz nosząc tylko na noc wchodzi ciasno, a rano schodzi gładko, jednak językiem zdjąć nie mogę. Mam nadzieję, że zęby już mi się ustabilizowały, w wakacje mam kolejną kontrolę...

Starałem się opisać to jasno, ale jak to przeczytałem to chyba bym nie zrozumiał co autor miał na myśli xD :facepalm:
Koszta:
charonio

Postprzez luck1985 » 8 maja 2011, godz. 23:23

Noszeniem noszeniem , a jest to widoczne dla osob 3? Jak z kims gadasz, to ktos widzi te druty na gornych zebach? Na dolnych masz drucik przyklejony od wew str zgadza sie ?
luck1985

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ortodoncja i stomatologia