Tyłożuchwie czynnościowe i zgryz głęboki szkieletowy

Asymetria twarzy, gummy smile, zgryz otwarty itp

Postprzez mogx » 8 września 2013, godz. 17:56

Witam, jestem posiadaczką zgryzu głębokiego szkieletowego, tyłożuchwia czynnościowego i nadzgryzu. Niedługo rozpoczynam leczenie ortodontyczne i czeka mnie operacja. Jest może na forum ktoś z taką wadą i mógłby podzielić się informacjami na temat leczenia? :)
mogx

Postprzez seez » 18 września 2013, godz. 10:19

Ja mam głęboki zgryz i chyba też coś z tych rzeczy o których piszesz. Nie chcę operacji (w moim przypadku zabawa z kośćmi szczęki i żuchwy). Zdecydowałem się tylko na ortodoncję. Wiem, że efekt nie będzie idealny ale opcja z przerabianiem kości szczęki mnie przeraża. Za miesiąc zakładam druty.
seez

Postprzez mogx » 18 września 2013, godz. 21:08

Też się zastanawiam nad operacją ale ortodonta mnie trochę wystraszył mówiąc ze w przyszłości stracę zęby do tego zanik kości i inne problemy. Może to dlatego, że moja wada jest dosyć duża. Niedługo wybieram się do chirurga na konsultację i dowiem się więcej o operacji. Aparat założyłam tydzień temu. Dodatkowo mam na podniebieniu płaszczyznę nagryzową, która mnie zaczyna denerwować. Ale powoli się przyzwyczajam. :)
mogx

Postprzez seez » 27 grudnia 2013, godz. 12:36

I jak po konsultacjach? Ja w styczniu zakładam aparat i będę miał minimum jednoszczekową. Pamiętaj, że przy leczeniu aparatem pod operację jest inny plan leczenia niż bez operacji i chirurg musi być w kontakcie z ortodontą.

--- 27 grudnia 2013, godz. 16:47 ---

Mi też chcieli założyć tą płytkę nagryzową. Ogólnie to pomysł leczenia ortodontycznego u mnie był taki, że chcieli robić kamuflarz ale jednocześnie odradzali taki scenariusz sugerując najpierw konsultację u chirurga. Miało to polegać na dostosowaniu szczęki do żuchwy usuwając przy okazji dwa zęby z górnego łuku. Dla mnie bez sensu, ja chcę żeby mi żuchwa poszła do przodu ale teraz nie mogę jej tam przesunąć bo mam zgryz głęboki (górne zęby zachodzą na dolne, do tego jedne i drugie są lekko wgięte do środka przez co żuchwa jest cofnięta). Plan mam taki, że idę jeszcze do jednej ortodontki (poleconej przez tego chirurga) i chcę żeby mi te zęby górne do przodu przesunęła, wtedy zobaczę czy mi żuchwa pójdzie do przodu. Według chirurga i poprzedniej ortodontki przesunie się najwyżej ze 3mm i to podobno za mało. Żeby było dobrze trzeba robić operację (trochę nie do końca rozumiem dlaczego - wydaje mi się, że przy tyłożuchwie czynnościowym może nie będzie trzeba). Zobaczymy. Wydaje mi się, że mamy bardzo podobną wadę.
seez

Postprzez mogx » 2 stycznia 2014, godz. 23:48

Witam,
aparat założyłam we wrześniu 2013 i od razu miałam założoną płytkę. Na dzień dzisiejszy jestem po konsultacjach u chirurga, operacja dwu-szczękowa za ok rok. Nie znam jeszcze wszystkich szczegółów ale z tego co zrozumiałam to szczęka ma zostać obniżona a żuchwę mają wysunąć do przodu czy jakoś tak :) co do prostowania zębów zmiana jest mega duża. Moje zęby były odgięte do wewnątrz a teraz są już prawie prosto. Dodatkowo płytka umożliwiła chyba wzrost bocznych zębów, tak mi się wydaje przynajmniej. Początkiem lutego prawdopodobnie ściągną mi płytkę i założą aparat na dół ale to jeszcze nie wiadomo. No i jestem po usunięciu jednej ósemki na dole i została jeszcze druga :)
mogx

Postprzez seez » 5 maja 2014, godz. 10:08

Czesć,

Jak idzie? Jesteś już na eteapie operacji? Ja dopiero w marcu znalazałem orto której zaufałem i założyłem aparat w kwietniu. Decyzja o operacji zapadnie za jakieś pół roku po tym jak zobaczymy jak się zachowa żuchwa. Wstępny etap leczenia i tak będzie taki sam. Na razie mam górny łuk. Płytki nie założono. Niestety wątpliwości co do tego ile żuchwa wysunie się samoistnie po pierwszym etapie leczenia pozostają i wydaje mi się, że szanse na bezoperacyjne leczenie są mniejsze niż większe :roll: . Tak jak u ciebie nie wiem jeszcze czy nie trzeba będzie obniżyć szczęki. I też mam (jeszcze) odgięte do wewnątrz. Na razie czekam aż się góra wyprostuje :aparat:
Ósemki do wyrwania wszystkie.
seez

Postprzez mogx » 10 maja 2014, godz. 19:29

Witam, obecnie mam założone obydwa łuki (góra wrzesień 2013, dół i zdjęcie płytki - luty 2014). W moim przypadku aparat przygotowuje zęby do operacji. Nie widzę poprawy jeśli chodzi o zgryz, jest nawet gorzej niż było bo wada się bardziej ujawnia. Operację mam zaplanowaną wstępnie na jesień tego roku. Górny łuk jest prawie gotowy zęby nie są już wgięte do środka i tworzą idealny łuk :) teraz jeszcze trochę pracy nad dołem. Oczywiście wszystkie ósemki mam usunięte. Pozdrawiam :)
mogx

Postprzez seez » 15 maja 2014, godz. 19:14

Odgrzebałem swoją diagnozę. A więc u mnie to dokładnie:
tyłozgryz całkowity z retruzją siekaczy górnych
II klasa szkieletowa Wits 4,1 ANB 2,8
zgryz głęboki szkieletowy (niestety)
FMA 8,4
II klasa Anle'a i II klasa kłowa obustronnie
znaczna retruzja siekaczy górnych U1-palatal plane 82
cofnięta bródka w profilu twarzy
i jeszcze :
starcia patologiczne zębów bocznych i w odcinku przednim
zatrzymane ósemki
-pogłębiony nagryz siekaczy
-stłoczenia w łuku dolnym i górnym

Nie brzmi tak strasznie ;) jestem dobrej myśli. Powodzenia, daj znać po operacji jak wrażenia. Ja pewnie ez tego nie uniknę. Z tego co wiem to jest to raczej normalne, że zgryz ci się nie polepszył - polepszy się dopiero po operacji. Aparat ma tak przygotować zęby żeby po operacji było dobrze, więc nie masz się chyba czym przejmować. Mnie to dopiero czeka :/
seez

Postprzez marta_sa » 29 czerwca 2014, godz. 09:52

witajcie, moja wada jest chyba taka sama jak wasza, na planie leczenia tez usłyszałam że mam tyłozgryz i zgryz głęboki szkieletowy i czeka mnie operacja. mam ogromne watpliwosci co do tej operacji czy ona jest konieczna, taką diagnozę dostalam od duetu walerzak - walerzak :-) odkad usłyszalam o operacji, a było to ze dwa lata temu mam ciagle watpliwosci, odwiedzilam juz ok 10 ortodontow. ci od pacjentow operacyjnych mowili ze trzebaa mi operacji, jedna - tołłoczko tarnawska bodajze zaproponowala mi aparat forsus co mialby wyciagnac moja zuchwe, no ale to nestety nie naprawiloby mi mojego glebokiego zgryzu i te zby nadal by na siebie tak nachodzily, niedlugo zakladam aparat u dr moniki walerzak i poki co jestem w opcji operacyjnej, bylam tez kiedys na konsultacji u dr obłoj i tez powiedzziaala ze operacjaa, w sumie to z 4 ortodonto wbylo za operacja.
naczylama sie ostatnio na forach o tylozgryzie i ludzie pisza ze do tego nie trzeba operacji ze wystarcza wyciagi, sama juz nie wiem w co wierzyc mam, w suie majac tylozgryz a nie retrogenie, wydaje sie to logiczne, bo skoro mam tak ustawione zeby ze sa one pochylone do srodka to jakby zeby byly juz norlamnie ustawione to zuchwa powinna wrocic na swoje miejsce, tak mi sie wydaje na zdrowy rozum........ mysle wiec ze u mnie operacja moze bardziej ze wzgledu na ten gleboki zgryz i zagrozenie ze zaa pare lat zetre wszystkie zeby
marta_sa

Postprzez awzan » 29 czerwca 2014, godz. 13:06

marta_sa napisał(a):naczylama sie ostatnio na forach o tylozgryzie i ludzie pisza ze do tego nie trzeba operacji ze wystarcza wyciagi, sama juz nie wiem w co wierzyc mam

Stop. Na pewno wierzyć ortodontom, skoro tylu z nich powiedziało, że to jest operacyjne w Twoim przypadku. Wiem przez co przechodzisz, bo sam czekałem ponad dwa lata z decyzją (a jeśli policzyć podejścia w liceum to będzie ze cztery lata nawet) o rozpoczęciu przygotowania do operacji, skonsultowałem się z wieloma ortodontami i wszyscy powiedzieli to samo - operacja. Ostatnia ortodontka, u której miałem konsultację przez pójściem do dr Warych, powiedziała nawet, że jeśli będę długo szukał, to znajdę kogoś, kto mi powie, że to zrobi bezoperacyjnie. Ale to będzie fuszerka (i złoto wywalone w błoto).
awzan

Następna strona

Powrót do Inne wady gnatyczne