Laterogenia, asymetria żuchwy, en. mandibular asymmetry

Asymetria twarzy, gummy smile, zgryz otwarty itp

Postprzez Krzy$ » 19 lutego 2011, godz. 11:49

W polskim internecie jest mało informacji na ten temat. A że nasze forum ma być lepsze niż wikipedia jeśli chodzi o wady ortognatyczne, pozbierałem trochę informacji na temat laterogenii oraz bocznych skrzywień żuchwy. W tym wątku pisz tylko jeśli masz coś wartościowego co można by dodać do artykułu. Sam będę go na bieżąco aktualizował.

Asymetria żuchwy (en. mandibular asymmetry)¹. Możliwe są 2 przypadki:

• Dwie połowy podstawy żuchwy posiadają nierówne wymiary - występuje to u pacjentów z połowicznym rozrostem żuchwy (en. hemimandibular hyperplasia) oraz połowicznym przerostem żuchwy (en. hemimandibular hypertrophy).
  • Obie połowy podstawy żuchwy mają jednakowe wymiary - ale są przesunięte w jedną stronę - tzw. laterogenia (en. lateromandibulism).

[center]Obrazek[/center]
[center]rys.1 Asymetria żuchwy - en. Facial Asymmetry Mandible żródło: dolphinimaging.com[/center]
[center] [/center]
[center]Symulacja[/center]

1. Textbook of Orthodontics by Samir E. Bishara DDS BDS DOrtho MS (Mar 22, 2001)
» progenia, niedorozwój szczęki, zgryz otwarty, asymetria
» 10.05.2011 -ASK Wrocław - zabieg przecięcia szczęki i szwu podniebiennego - założenie dystraktora na podniebieniu.
» 18.05.2011-1.06.2011 - dystrakcja - poszerzenie szczęki o ponad 8mm.
» 8.08.2011 -aparat dół
» 17.11.2011 -aparat góra+bihelix
Mój dziennik
Krzy$
Administrator

Postprzez Puncia » 18 maja 2011, godz. 09:38

Cześć Krzysiu. Właśnie obejrzałam ten filmik i ja mam dokładnie coś takiego jak to tylko, że ja mam jeszcze dość mocne zwężenie górnej szczeki dlatego też najpierw u mnie będzie poszerzenie a pózniej druty około roku i potem ta operacja ustawiania szczęki :) MOŻESZ ZNALEŹĆ COŚ WIĘCEJ NA TEN TEMAT ???
dziękuje.
Juz po operacji :))) Kolejne zmagania z wada Punci :))))
Puncia

Postprzez sommmer » 14 listopada 2012, godz. 19:55

Witam
Czy miał tu ktoś operację na samą laterogenię i może mi przybliżyć okres przygotowań, samą operację jak i efekt po? ;) Nie byłam jeszcze u ortodonty ale z filmiku widzę że mam dokładnie to samo. Czy długo trwa przygotowanie do operacji, jeśli ma się proste ząbki tylko właśnie buzia zjeżdża w jedną stronę? Pozdrawiam ;)
sommmer

Postprzez mn68 » 27 grudnia 2012, godz. 14:14

Równiez mnie dotyczy ta wada moze ktos coś więcej sie wypowiedziec w tym temacie? pozdrawiam
mn68

Postprzez pantherka1985 » 1 marca 2013, godz. 20:03

A mi ucieka szczeka w prawo ostatnio nadzwyczaj szybko. Wygląda tak jakby mi sie zeby przesuwały , jestem załamana szybkościa ich przemieszczania a jeszcze nie mam aparatu :( I od tego asymetria się pogłębia a orto chora nie wiem co dalej z moim leczeniem...Jak to w takim tempie będzie sie przemieszczało to moja oś dolna bedzie przy dwójce lub trójce :shock: O zgrozo :? "Tez tak macie przy asymetrii czy laterogenii ?
Aparat 18.02.2013
Operacja 23.01.2015
Osteotomia szczęki typu Le Fort I , osteotomia strzalkowa żuchwy z przemieszczenie do przodu i w prawo
pantherka1985

Postprzez dorcia » 1 marca 2013, godz. 22:28

pantherka1985 napisał(a):Jak to w takim tempie będzie sie przemieszczało to moja oś dolna bedzie przy dwójce lub trójce O zgrozo "Tez tak macie przy asymetrii czy laterogenii ?

Tak - moja oś znajdowała się mniej więcej przy dolnej dwójce. :D
Crede, quod habes, et habes. - Wierz, że masz, a będziesz miał.

Wada: progenia, laterogenia
Aparat: 15.01.2009 - 13.10 i 30.11.2011
Łuk podniebienny Goshgarian: 13.07 - 5.10.2009
Szpital: WCM w Opolu
Operacja: szczęki i żuchwy 30.07.2010
Usuwanie płytek: 22.10 i 28.12.2010
dorcia

Postprzez pantherka1985 » 2 marca 2013, godz. 09:56

U mnie jest na połowie jedynki , ale dzień w dzień obserwuję jej minimalne przesuwanie :/ Więc zaczynam wyglądać jak chomik z jednej strony a z drugiej strony się zapada...I jak tu normalnie funkcjonowac :o
Aparat 18.02.2013
Operacja 23.01.2015
Osteotomia szczęki typu Le Fort I , osteotomia strzalkowa żuchwy z przemieszczenie do przodu i w prawo
pantherka1985

Postprzez celka » 10 czerwca 2013, godz. 09:40

Jaki lekarz zajmuje sie zaburzeniami czynnościowymi stawów skroniowo -zuchwowych? Orto powiedziała mi, że nie widziała u mnie wad kości, a mam prawdobodobnie jakieś uszkodzenia stawu. Tak samo asystent dra Przybysza powiedział, że jak mam takie zaburzenia, to odeślą mnie dalej do innego lekarza, który się tym zajmuje i że sa różne placówki (nie powiedział jakie). Jak moge to mam przyjść ze zdjęciem pantomograficznym. Czy możecie mi coś doradzić? Bardzo nie chciałabym ponownie zakładać aparatu, ale chcę to wyleczyć. Moja twarz wygląda strasznie.
Moja wada wygląda identycznie jak na tym filmiku.
celka

Postprzez Ania » 10 czerwca 2013, godz. 10:27

Ogólnie jeśli chodzi o leczenie zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych często polecana jest m.in. na różnych forach dr Ko*trzewa i to nawet przez lekarzy z najbardziej odległych zakątków kraju. Nie wiem czy jeszcze gdzieś przyjmuje na NFZ, wydaje mi się, że kiedyś była związana z IMiDem, ale prywatnie na pewno przyjmuje w Leg*onowie, w Stom*-medzie - wiem, bo sama kiedyś u niej byłam, a i pewnie jeszcze się wybiorę. Słyszałam też o doktorze Do*eckim też z L. Z nim nie miałam styczności, za to znam osobę, która miała, właśnie ze względu na dolegliwości ssż - nie wiem jak efekty; problem był złożony ze względu na istniejącą i zakumulflowaną wadę gnatyczną.., on też jest polecany przez stomatologów czy tam dentystów :P
Ania

Postprzez dorcia » 10 czerwca 2013, godz. 12:27

celka napisał(a):Moja wada wygląda identycznie jak na tym filmiku.

Ale jeśli nie wyleczy się wady zgryzu to leczenie stawów skroniowo-żuchwowych będzie trwało w kółko.
Crede, quod habes, et habes. - Wierz, że masz, a będziesz miał.

Wada: progenia, laterogenia
Aparat: 15.01.2009 - 13.10 i 30.11.2011
Łuk podniebienny Goshgarian: 13.07 - 5.10.2009
Szpital: WCM w Opolu
Operacja: szczęki i żuchwy 30.07.2010
Usuwanie płytek: 22.10 i 28.12.2010
dorcia

Następna strona

Powrót do Inne wady gnatyczne