Laterogenia, asymetria żuchwy, en. mandibular asymmetry

Asymetria twarzy, gummy smile, zgryz otwarty itp

Postprzez celka » 10 czerwca 2013, godz. 12:38

Ja miałam aparat ortodontyczny 3 lata, zakonczyłam w 2010 r.Zęby nachodzą na siebie idealnie, są równiutkie. I teraz zastanawiam się, czy będę musiała jeszcze raz aparat nakładać. Orto mi powiedziała jak dzwoniłam teraz, że nie dopatrzyła żadnych wad wrodzonych kości, i to będzie coś ze stawem, przez emocjonalne zagryzanie zębów itd. Mówiła, że je miałam mocno starte. I teraz zastanawiam się, jak to będę miała leczone. Bo rozumiem jeśli by mi to strzelało tylko, ale ja mam identycznie przesuniętą linię ust, całą szczękę na lewo i nawet jak na tym filmiku taki kąt, jaki robi ta kość w miejscu gdzie linia pozioma szczęki idzie w górę w stronę ucha - widać to na filmiku. Identycznie.
Zastanawiałam się na forum czy będę musiała aparat ponownie założyc. Ale jeśli to staw, to da się bez chirurga tą twarz wyrównać. Jak się staw będzie blokować szyną relaksacyjną albo czyms takim, to ta szczeka się wyrówna? Wygląda to okropnie. Przeskakiwanie mi nie przeszkadza tak bardzo jak wygląd. Jeszcze 6- 7 lat temu tego nie miałam.
Chirurg mi powiedział, że jak to staw, to nic nie zrobią tylko odeślą mnie dalej, gdzie tym się zajmują.
Pytanie, czy da się wyleczyć staw i ta wielka dysproporcja się wyrówna? Bo ja chcę miec twarz równą.
celka

Postprzez Ania » 10 czerwca 2013, godz. 13:30

celka napisał(a):Pytanie, czy da się wyleczyć staw i ta wielka dysproporcja się wyrówna? Bo ja chcę miec twarz równą.

Nawiązując do moich doświadczeń.., zależy od budowy stawu (i pewnie od pochodzenia problemu asymetrii), jeśli jego budowa na to pozwala, to praktykuje się coś takiego jak "wyciąganie" ze stawu żuchwy na szynie, pewnie jako metoda jego leczenia. Jakie efekty? Nie wiem, bo się nie kwalifikowałam :D Czy Ty się kwalifikujesz? Nie wiem :D To już musi ocenić dobry specjalista.
Ania

Postprzez afi » 10 czerwca 2013, godz. 14:00

celka napisał(a):Jaki lekarz zajmuje sie zaburzeniami czynnościowymi stawów skroniowo -zuchwowych? Orto powiedziała mi, że nie widziała u mnie wad kości, a mam prawdobodobnie jakieś uszkodzenia stawu. Tak samo asystent dra Przybysza powiedział, że jak mam takie zaburzenia, to odeślą mnie dalej do innego lekarza, który się tym zajmuje i że sa różne placówki (nie powiedział jakie). Jak moge to mam przyjść ze zdjęciem pantomograficznym. Czy możecie mi coś doradzić? Bardzo nie chciałabym ponownie zakładać aparatu, ale chcę to wyleczyć. Moja twarz wygląda strasznie.
Moja wada wygląda identycznie jak na tym filmiku.

Dr Tołłoczko-Tarnawska jest ortodontą i ortopedą szczękowym. Może tam warto spróbować?
*zgryz otwarty,lekka asymetria,niedorozwój bródki
*aparat: 30.05.2009-01.09.14, 01.07.2009-28.05.14
*WIM Warszawa,dr P.
*operacja I: dwuszczękowa 20.09.2011
*operacja II: genioplastyka,usunięcie płytek 19.07.2012
wydatki orto : 22 260zł
Obrazek
afi

Postprzez celka » 10 czerwca 2013, godz. 14:12

Bardzo dziękuje za namiary. Znalazłam na jakimś forum namiary na klinikę austriacką. Podobno leczenie tego w Polsce to strata czasu i pieniędzy. Dopiero w temat się wgłębiam. I zależy mi na sprawdzonych specjalistach.
celka

Postprzez justynka0204 » 25 lipca 2013, godz. 14:17

A czy ktoś orientuję się jak dokładnie wygląda operacja laterogenii ?? Na filmiku ładnie żuchwa wraca na miejsce, ale co dokładnie wykonuje chirurg? Ile to trwa?
justynka0204

Postprzez dorcia » 25 lipca 2013, godz. 16:37

Najpierw ortodonta przygotuje Ci zęby do zabiegu i pewnie wyjdzie z tego jakaś mała progenia przy okazji (teraz może być ukryta w ten sposób, że zęby dążą do jak najbardziej ekonomicznego dla nich ułożenia). Potem chirurg tnie żuchwę i ją skraca. W przypadku laterogenii z jednej strony odejmowane jest więcej kości, żeby stworzyć symetrię. To, czy cięcia są tylko na żuchwie, tylko na szczęce czy na obu naraz zależy od przypadku.
Crede, quod habes, et habes. - Wierz, że masz, a będziesz miał.

Wada: progenia, laterogenia
Aparat: 15.01.2009 - 13.10 i 30.11.2011
Łuk podniebienny Goshgarian: 13.07 - 5.10.2009
Szpital: WCM w Opolu
Operacja: szczęki i żuchwy 30.07.2010
Usuwanie płytek: 22.10 i 28.12.2010
dorcia

Postprzez nik » 25 lipca 2013, godz. 20:45

justynka0204, całe leczenie polega na przygotowaniu - odpowiednim ułożeniu - zębów do zabiegu. Fizjologicznie organizm rekompensuje wadę w taki sposób, aby jak najlepiej Ci się gryzło. Ortodonta wszystko to odmaskowuje, by chirurg w trakcie operacji nie miał problemów z dopasowaniem do siebie całego zgryzu (szczęki-żuchwy). Takie przygotowanie trwa rok, półtora, czasem dwa lata - zależy od przypadku.
Poszukaj dobrego ortodonty, która zna się na przygotowaniu zębów do zabiegu chirurgicznego - niektórzy ortodonci kompletnie się na tym nie znają i mogą wyrządzić Tobie więcej krzywdy niż pożytku, więc uznaj wybór ortodonty za kluczowy - to od niego w dużej mierze zależy efekt operacji.
Widziałem Twoje zdjęcia i masz ładną buzię - kwestia skorygowania wady operacyjnie. :mrgreen:
Nie zgadzaj się się też na maskowanie wady, bo takie propozycje mogą paść - jeżeli chcesz w pełni załatwić problem i dobrze wyglądać/funkcjonować ze swoim zgryzem, zdecyduj się na zabieg, bo innej drogi nie ma.
nik

Postprzez pliszka82 » 8 listopada 2013, godz. 21:39

justynka0204 napisał(a):A czy ktoś orientuję się jak dokładnie wygląda operacja laterogenii ?? Na filmiku ładnie żuchwa wraca na miejsce, ale co dokładnie wykonuje chirurg? Ile to trwa?

Ja też niestety mam laterogenie. Znalazłam filmiki gdzie są pokazane ciecia.
Operacja 1- szczekowa:
http://www.youtube.com/watch?v=vDufZvVSH0g
Operacja 2-szczekowa:
http://www.youtube.com/watch?v=JQ0LIGEYxVY
pliszka82

Postprzez Uat » 5 stycznia 2014, godz. 17:57

Ósemki mają znaczący wpływ na rozwój laterogenii? Bo zwlekam z ich usunięciem ok. rok czasu. Przez ten czas nie obserwowałem stanu asymetrii...
Uat

Postprzez awzan » 6 stycznia 2014, godz. 00:45

Uat napisał(a):Ósemki mają znaczący wpływ na rozwój laterogenii? Bo zwlekam z ich usunięciem ok. rok czasu. Przez ten czas nie obserwowałem stanu asymetrii...

A z jakiego powodu zwlekasz? Jeśli myślisz o rozpoczęciu leczenia to i tak najprawdopodobniej ósemki będą musiały zostać zgładzone :razz:
awzan

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Inne wady gnatyczne