Laterogenia, asymetria żuchwy, en. mandibular asymmetry

Asymetria twarzy, gummy smile, zgryz otwarty itp

Postprzez dorcia » 6 stycznia 2014, godz. 00:53

awzan napisał(a):A z jakiego powodu zwlekasz? Jeśli myślisz o rozpoczęciu leczenia to i tak najprawdopodobniej ósemki będą musiały zostać zgładzone

Jeśli ktoś planuje leczenie to lepiej poczekać na decyzję ortodonty - czasem nie ma potrzeby usuwania ósemek lub ortodonta może zamiast nich usunąć inny ząb jak było u mnie.

Ósemki same w sobie raczej nie wpływają jakoś zbytnio na laterogenię, ponieważ główny problem leży w żuchwie.
Crede, quod habes, et habes. - Wierz, że masz, a będziesz miał.

Wada: progenia, laterogenia
Aparat: 15.01.2009 - 13.10 i 30.11.2011
Łuk podniebienny Goshgarian: 13.07 - 5.10.2009
Szpital: WCM w Opolu
Operacja: szczęki i żuchwy 30.07.2010
Usuwanie płytek: 22.10 i 28.12.2010
dorcia

Postprzez awzan » 6 stycznia 2014, godz. 19:37

dorcia napisał(a):Jeśli ktoś planuje leczenie to lepiej poczekać na decyzję ortodonty - czasem nie ma potrzeby usuwania ósemek lub ortodonta może zamiast nich usunąć inny ząb jak było u mnie.

Wiem, dlatego nie mówię, że ma to zrobić i stąd też "najprawdopodobniej" :) W każdym razie ja postawiłem na jedną kartę i przed leczeniem usunąłem wszystkie, na pierwszej wizycie u orto zostałem pochwalony, że się tak dobrze przygotowałem, że na tym zyskamy czas, ale i tak musiałem dodatkowo dwa zęby wyrwać. Łącznie sześć zębów w ciągu pół roku poszło :lol:

Po forum widziałem, że sporo osób musi wyrywać ósemki, więc postanowiłem zrobić to samo od razu :razz:
awzan

Postprzez dorcia » 6 stycznia 2014, godz. 19:40

Ja nie twierdzę, że nie trzeba usuwać ósemek (w 90% przypadków tak jest), ale są różne sytuacje - np. czasem usuwa się słabą siódemkę i przesuwa ósemkę albo w ogóle się ich nie rusza itp. dlatego wolę przestrzec, żeby potem nie żałować. :)

dorcia

Postprzez awzan » 6 stycznia 2014, godz. 19:42

dorcia napisał(a):Ja nie twierdzę, że nie trzeba usuwać ósemek (w 90% przypadków tak jest), ale są różne sytuacje - np. czasem usuwa się słabą siódemkę i przesuwa ósemkę albo w ogóle się ich nie rusza itp. dlatego wolę przestrzec, żeby potem nie żałować. :)

Nie no, jasne, masz rację :)
Mi się po prostu dobrze trafiło z tym "wyrywaniem na ślepo", może stąd mój entuzjazm co do wyrywania, ale nie chciałbym mieć nikogo na sumieniu, więc tak - najpierw się skonsultować z ortodontą :D
awzan

Postprzez Uat » 6 stycznia 2014, godz. 19:47

Widząc materiały symulacyjne, jestem bliski rezygnacji z operacji. Jakich konsekwencji mogę się spodziewać? Laterogenia się pogłębi? Co najwyżej umówię się z ortodontą... :facepalm:
Uat

Postprzez dorcia » 6 stycznia 2014, godz. 19:56

Radzę najpierw umówić się z ortodontą i on powie co można zrobić, nikt nie każe od razu rzucać się na stół operacyjny. ;) Jednak polecam wybrać ortodontę polecanego np. u nas na forum w wątku o gabinetach.

dorcia

Postprzez AlaAla » 30 stycznia 2014, godz. 09:01

Witam,
jestem na forum już od ponad 6 miesięcy. Zanim zadam pytanie w powyższym wątku pozwolę sobie na krótkie wprowadzenie (co już robiłam w innych wątkach). Od około 11 roku żucia (aktualnie mam 27) borykam się z trzaskami w stawie skroniowo - żuchwowym i przewlekłym bólem. Dwukrotnie byłam leczona ortodontycznie aparatem stałym(łącznie 6,5 roku). Jeśli chodzi o staw każdy ortodonta odmawiał mi leczenia twierdząc, iż występuje poważna artropatia i nic nie da się zrobić. Zaczęłam szperać w internecie, zgłosiłam się w Gliwicach do jednego ze znanych fachowców w tej dziedzinie, wziął ode mnie dużo pieniędzy a ze stawem było tylko gorzej. Następnie zgłosiłam się do Pani Doktor ortodontki polecanej na tym forum. Pełen profesjonalizm, Pani Doktor obejrzała moje zdjęcie cefalometryczne, pomierzyła. Mówiła , że występuje kilka wad genetycznych, ale zanim przystąpi do leczenia muszę wyleczyć staw. Poleciała mi protetyczkę - dentystkę z tego samego miasta. Zgłosiłam się do owej protetyczki - przemiła osoba, ale nie zrobiła mi żadnych zdjęć od razu wykonała kolejna szynę (mam w domu już 3 podobne). Trzaski miały minąć raz po jednym miesiącu potem po 2 a tu nic.... to bardzo uciążliwe nie tylko dla mnie, ale też dla ludzi z otoczenia. W pracy, gdy jem moje koleżanki przepraszają mnie i wychodzą bo mówią że nie mogą już tego znieść.. ( tj. Wydawanych przez żuchwę trzaski).
Mam w domu zdjęcie przodu szczeki (nie wiem jak te zdjęcie się nazywa) widać na nim szczękę i żuchwę i one do złudzenia wygląda tak jak na rysunku zamieszczonym na początku tego wątku. Mierzyłam to na wszelkie możliwe sposoby i po jednej stronie gałąź żuchwy jest koło 8 mm dłuższą. Dlatego pewnie podczas otwierania i zamykania żuchwa zbaczam na jedna stronę (na co zwracała Pani protetyk), a twarz jest lekko asymetryczna.
Czy uważacie, że może to być przyczyną problemów ze stawem? Jeśli tak to dlaczego nikt nie spojrzał ani nie wykonała takich zdjęć (chodzi mi o specjalistów od stawu)? Czy powinnam przekazać swoje spostrzeżenia Pani protetyk na następnej wizycie?
Naprawdę bardzo proszę o pomoc, bo mimo innych wad zgryzu (już mniej więcej wiem jakie są metody leczenia - wyjaśniła mi to pani ortodontka), natomiast problem ze stawem dale nie mam pojęcia czy coś się zmieni...
http://imageshack.com/a/img836/8177/hegj.jpg
http://imageshack.com/a/img812/3378/cdcj.jpg
Ostatnio edytowano 3 lutego 2014, godz. 13:13 przez AlaAla, łącznie edytowano 2 razy
AlaAla

Postprzez sugarrr » 1 lutego 2014, godz. 16:13

Witam, to mój pierwszy post na forum. Dotarłam tutaj, wpisując w google hasło "asymetria żuchwy", bo niedawno zauważyłam niestety u siebie taką wadę.
Nie od teraz mam swiadomość mojej wady zgryzu, ale nie spodziewałam się wady żuchwy... Zorientowałam się, robiąc sobie sama zdjecia nowym aparatem, że cos jest nie tak z moimi szczękami. Z jednej strony wyglądam jakbym była lekko "spuchnięta"-tak bym to określiła, mam lekko skrzywione usta(lecą w dół w stronę tej "spuchniętej" części twarzy) i po wymacaniu, rzeczywiście z jednej strony żuchwa leci trochę w dół w stosunku do drugiej strony :( W lustrze tego nie widzę, ostatnio zaczęłam sie bardziej przyglądać i coś tam lekko widać, no ale to dopiero po sugestii zdjeciowej. Tak wiec myslę, ze mam laterogenię, nie wiem od kiedy, ni ejstem w stanie powiedziec kiedy ta wada mogło się zrobić, bo nie lubię zdjęć i zawsze ich unikałam, a tak jak mówię, w lustrze tego nie dostrzegałam. Do ortodonty idę jeszcze w tym miesiącu, ale mam parę pytań w zwiazku z tym, ze w internecie mało informacji na ten temat:
- czy absolutnie ZAWSZE konieczna jest operacja? Czy w przypadku lekkiej laterogenii nie wystarczy aparat?
Nie ukrywam, ze wolałabym tego uniknąć, bo nie dość, ze nie za dobrze stoje finansowo (biedna studentka :] ), to mam lekki lęk przed operacjami, w dodatku twarzy.
- czy ta wada może się pogłębiać? w jakim czasie i przez co? czego unikać, zeby sienie pogłebiła?
- czy ta wada mogła mi się zrobić w krótkim czasie, np. w ciagu roku?
-i takie z innej beczki: jaki jest odbiór społęczny laterogenii? nie spotkałam się wprawdzie z żadnym komentarzami typu, ze mam krzywą szczękę, ale chodzi mi o to, czy bardzo ją widać i czy ludzie strasznie zwracaja na to uwagę... Taka wasza opinia na ten temat :) Nie urkywam, ze w ciągu miesiaca, od kiedy zauważyłam u siebie laterogenię , nabawiłam sie niezłej nerwicy i kompleksów, stąd to pytanie :)
Z góry ogromnie dziękuję za odpowiedzi!
sugarrr

Postprzez amela » 9 lutego 2014, godz. 23:14

Jak pójdziesz do ortodonty to powie Ci jakie leczenie będzie dla Ciebie najlepsze. Dowiesz się czy kwalifikujesz się do operacji. Na pewno nie można zbagatelizować wady zgryzu. Może być tak, że wystarczy leczenie ortodontyczne. Wszystko zależy do tego, jak poważna jest wada.
Ja mam 19 lat i miałam asymetrie żuchwy i szczęki plus zgryz otwarty. Pod opieką ortodonty jestem już jakieś 13 lat, ze względu na to, że wadę odziedziczyłam po mamie i ona już dobrze orientowała się w temacie, gdyż sama wszystko przeszła. Jednak nie zapobiegło to operacji. Zabieg miałam rok temu, a pół roku temu wyjęcie płytek. Powiem szczerze,że nie ma się czego bać i naprawdę polecam. Poprawa w wyglądzie jest zauważalna. Samoocena poszła w górę. Nie żałuję niczego. Przed operacją nikt ze znajomych, nie widział nic nadzwyczajnego w moim wyglądzie. Ja chyba sobie bardziej wmawiałam, że mam krzywą buźkę. Po zabiegu zmienia się nie tylko wygląd, ale też np. mi się lepiej gryzie, łatwiej wymawiam słowa, z których powiedzeniem wcześniej, miałam problem. Także nie ma się czego bać.
Pozdrawiam.
amela

Postprzez AlaAla » 10 lutego 2014, godz. 18:05

mam jeszcze pytanie dla osób, które się borykały z laterogenia i innymi tego typu problemami, kiedy byłam koło 5 miesięcy temu u polecanej na tym forum Pani Mi****** stwierdziła Ona u mnie zgryz otwarty (wynikający z budowy szczeki) i rotację dotylną czy coś takiego i jeszcze jakiś problem, ale zapomniałam (niestety to tylko początkowa diagnoza na podstawie zdjęcia rtg cefalometrycznego). Czy jest możliwe, że prócz wyżej wymienionych wad mam również laterogenię? Tak jak pisałam wyżej, leczę się już bardzo długo ze względu na staw (trzaski i ból). Pani doktor podczas konsultacji powiedział , że standardowe leczenie tj. szyną nic mi nie da bo trzeba znaleźć prawidłowe położenie żuchwy, skierowała mnie do Pani zajmująca się dysfunkcja narządów żucia, ale leczy mnie ona podobnie .... Dorcia poleciał mi gabinet i chyba wybiorę się tam jeszcze na konsultację, bop nie potrafię znaleźć przyczyny braków postępów w leczeniu a chciała bym już zając się wadami ortodontycznymi a nie "siedzieć" z szyna i zastanawiać się czy będzie kiedyś lepiej czy nie :P
AlaAla

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Inne wady gnatyczne