Problematyczny zgryz [retrogenia]

Asymetria twarzy, gummy smile, zgryz otwarty itp

Postprzez punksiowa » 11 czerwca 2017, godz. 15:20

Hej,

mam pytanie dotyczące ustawienia zębów przy retrogenii. Mianowicie, posiadam wadę gen II klasy, zęby mam obecnie jeszcze nie zrobione - tylnie trznowce i przedtrzonowce na siebie nachodzą idealnie, natomiast przednie szczęki są wysunięte w stosunku do przednich żuchwy o dobre 0,5 cm. Dodam, ze są ustawione na "prosto", nie są wychylone do przodu. Tak jak by od czwórki żuchwa mocno sie zwężyła i zmalała, a szczęka pozostała dobrej wielkości.

Wstępnie ortodontka sama nie wie jak się za to zabrać - jeżeli wysunie się żuchwę do przodu (a tak obecnie zakłada chirurg, jedno szczękowa) to pokrywać się będą tylko przednie zęby, przy tylnich będzie jeden centymetr odstępu ( nie będę mogła żuć). Stąd moje pytanie - czy ktoś z Was orientuje się jak przebiega leczenie takiej wady?

Zęby przednie nie są za długie, po prostu te z tyłu, trzonowce, wydają się być krótkie i tylko przy obecnym 'złym' ustawieniu żuchwy do szczęki się pokrywają. Czy jest możliwa rotacja żuchwy podczas operacji by ją wysunąć nie tylko w poziomie, ale i podnieść koniec żuchwy (broda) w stosunku do jej początku ( miejsce cięcia)? Przy takim ustawieniu zęby by się pokrywały. Jednak ciężko znaleźć jest jakieś dokładne informacje na temat operacji poza tym, że "wysuwa się żuchwę".

Zastanawia mnie, czy operacja nie powinna być dwu szczękowa, jednak wtedy zamiast klasycznego "spiłowania" tylnej części szczęki, trzeba by było ją przeciwnie - obniżyć.
punksiowa

Postprzez dassa » 31 sierpnia 2017, godz. 11:22

Czytając twój post i faktycznie opis problematycznego zgryzu, ja raczej wybrałabym opcję dwuszczękową, wydaje się mniej skomplikowana.. Tzn ja będę mieć dwu, ale szczękę będe mieć dźwiganą do góry :)
Mój ortodonta ustawia zęby tylne, tak żeby po zabiegu były dopasowane, bo przy obecnej styczności jedynie tylnych zębów, po zabiegu również by się rozjechały. Może poszukaj jakiegoś naprawdę dobrego chirurga, bo mój poprzedni też proponował jednoszczękową, co było bardzoo nieprzemyślane i błędne podejście.
Wada klasy II: retrogenia, uśmiech dziąsłowy
Ortodonta: Dr.Tarnawski, Katowice
Chirurg: Dr. Nowak
Operacja: Borowska, 10.05.2018r
dassa

Powrót do Inne wady gnatyczne