Jednostronny niedorozwój żuchwy

Asymetria twarzy, gummy smile, zgryz otwarty itp

Postprzez foxriver » 2 sierpnia 2018, godz. 18:23

Cześć
Mój problem polega na tym, że mam asymetrię żuchwy. Jest ona spowodowana tym, że w okresie dorastania miałam przykurczajacą bliznę na szyi. Ogólnie wygląda to jakby ze zdrowej strony żuchwa rozwinęła się tak jak powinna, a od strony blizny jest "płaska". Dodam, że nie mam wad zgryzu. Łuki zębowe przylegaja względem siebie prawidlowo. Zastanawiam się czy da się to naprawić aparatem ortodontycznym, czy może konieczna będzie interwencja chirurgiczna. Bo na moje rozumowanie aparat musiałby rozciągać tylko tą, połowę która się nie rozwinęła prawidłowo (istnieje taki aparat?). Do jakiego specjalisty mam się udać najpierw żeby rozpocząć leczenie? I czy da się to zrobić na NFZ? Z góry dziękuję za pomoc.
foxriver

Postprzez Radunia » 2 sierpnia 2018, godz. 21:18

Aparat zakłada się na zęby, a nie na gałąź żuchwy, więc nie wiem, jak sobie wyobrażasz korekcję niedorozwoju żuchwy aparatem. :razz:
Polecam rozejrzeć się za ogarniętym chirurgiem twarzowo-szczękowym. A teraz trzymaj się, będzie niespodzianka - mamy tu cały dział poświęcony chirurgom twarzowo-szczękowym!!! :] Jak już przemierzysz nieskończone labirynty tego forum, pokonasz wszystkie gobliny i strzygi, i zostanie Ci jeszcze trochę prany, to może uda Ci się poczytać wątki o różnych szpitalach i chirurgach i może nawet znajdziesz takiego, który przyjmuje w Twojej okolicy (nieznanej, bo nie napisałoś skąd jesteś :) ).
Umawiasz się do chirurga, przedstawiasz mu problem i pytasz, jakie widzi rozwiązania. Jeśli wada faktycznie wynika z niedorozwoju, to na 100% będzie się to dało gdzieś zoperować na NFZ. Wtedy przygotuj sobie pytania do chirurga, jak ma wyglądać przygotowanie do zabiegu i czy są jakieś dodatkowe koszty.
Powodzenia!
progenia
aparat góra+dół: 4.07.2016
pogrubienie dziąseł: 28.11.2016
BIMAX w ZG: 11.04.2018
Radunia

Postprzez foxriver » 3 sierpnia 2018, godz. 09:38

Dzięki za odpowiedź. Czyli nie ma co iść do ortodonty... Szkierowanie do chirurga szczękowego dostanę od lekarza POZ?
foxriver

Postprzez Mikilana » 3 sierpnia 2018, godz. 10:08

Tak, dostaniesz
Mikilana

Powrót do Inne wady gnatyczne