Retrognacja czyli bliska kuzynka progenii

Asymetria twarzy, gummy smile, zgryz otwarty itp

Postprzez corpus » 22 stycznia 2011, godz. 01:26

Mimo, iż na pierwszy rzut oka może się wydawać, że żuchwa jest za duża, to faktycznie jest ona właściwego rozmiaru i w prawidłowej pozycji. Nieprawidłowy profil wynika z dotylnej pozycji szczęki czyli retrognacji. Cofnięcie szczęki spowodowane jest jej niedorozwojem w jednym, dwóch, bądź wszystkich trzech wymiarach.

Wada ta manifestuje się:

– przodozgryzem rzekomym / zgryzem krzyżowym bocznym obustronnym
– cofniętą wargą górną
– wargą dolną i bródką sprawiającymi wrażenie przemieszczonych do przodu
- opadającym koniuszkiem nosa
- płaską, wąską twarzą ( zwłaszcza gdy towarzyszy jej niedorozwój tzw. środkowego piętra twarzy)

Podstawowym zabiegiem stosowanym w operacyjnym leczeniu tej wady jest osteotomia szczęki metodą
Le Fort I :
http://www.youtube.com/watch?v=FbP9DaSg ... 0&index=58

efekt leczenia :
Obrazek

W przypadku towarzyszącego niedorozwoju środkowego piętra twarzy (redukcja wypukłości - "zapadnięte policzki") postępowaniem dodatkowym( nierefundowanym przez NFZ!, dostępnym tylko w ramach komercyjnych zabiegów) może być wszczepienie silikonowych implantów policzkowych, znacznie poprawiających zarys tkanek miękkich tej okolicy w zakresie, którego nie uzyska się samym wysunięciem szczęki.

Efekt:
Obrazek
Obrazek
corpus

Postprzez goździk » 22 stycznia 2011, godz. 16:04

Czyli tak dokładnie nazywa się moja wada!
Wszystko się zgadza poza tym opadającym koniuszkiem nosa, bo mój i przed operacją był zadarty.
Czyli jeszcze implanty w policzkach powinnam sobie wstawić? :lol:
ortodonta - dr B. Obłoj
wydatki - 8430 zł
aparat góra i dół - 15.01.2009-25.01.2011
operacja -18.05.2010, jednoszczękowa (wysunięcie górnej szczęki), WIM na Szaserów, dr J. Przybysz

Moje zdjęcia:
http://picasaweb.google.com/progenicy/G ... cked=true#
goździk

Postprzez corpus » 13 lutego 2011, godz. 19:55

W związku z wieloma pytaniami i zastrzeżeniami, gwoli ścisłości: w literaturze ta wada funkcjonuje też pod nazwą retrognatyzm szczękowy i to w zasadzie jest chyba najbardziej prawidłowe określenie. Mimo, że utarło się, iż rdzeń -gnacja zarezerwowany jest dla szczęki, a - genia dla żuchwy, to w piśmiennictwie często brak tej konsekwencji.
Żeby uniknąć niedomówień stosuje się zatem ogólne określenie ...gnatyzm ze wskazaniem na umiejscowienie wady ( przymiotnik szczękowy lub żuchwowy)
corpus

Postprzez Forkate » 21 stycznia 2012, godz. 11:09

Spotkaliście się może z noszeniem przez dorosłe osoby wyciągów przymocowanych do górnego aparatu, które mają na celu wysunięcie szczęki?
Forkate

Postprzez nataljja » 16 lutego 2012, godz. 22:16

Forkate napisał(a):Spotkaliście się może z noszeniem przez dorosłe osoby wyciągów przymocowanych do górnego aparatu, które mają na celu wysunięcie szczęki?

tak.. co dokładniej chcesz wiedzieć?

--- 16 lutego 2012, godz. 22:17 ---

retrognatyzm szczękowy - wiem, jak nazywa się moja wada..
nataljja

Postprzez siwek » 24 listopada 2012, godz. 17:15

Hej.
Czy możecie coś więcej napisać o leczeniu tej wady?
Osteotomia szczęki jest chyba "bezpieczniejsza" od operacji na żuchwie (wydaje mi się, że cięcie omija ważne nerwy).
Jak przebiegała rekonwalescencja i ile trwała?
I czy jesteście zadowoleni z efektów?
O co chodzi z tymi wyciągami? dają jakieś efekty?

Mam dość dużą wade, nie rzuca się w oczy z wyjątkiem momentów gdy coś żuje. Mam też problemy z wymawianiem, szczególnie "sz" i ogólnie nie chce mi się gadać :D

Pozdro
Marcin
Wada: retrognacja, progenia, laterogenia
Opreracja: 29.06.2016r. dwuszczękowa
siwek

Postprzez MojPierwszyRaz » 8 czerwca 2013, godz. 17:44

Witam, mój pierwszy post na forum. Trafiłam tu całkiem przypadkiem. Mam 30 lat i widzę że mam najprawdopodobniej retrognację :cry: jeszcze tydzień temu żyłam w nieświadomości że taka moją "uroda". Za dwa tygodnie mam pierwszą wizytę u ortodonty. Boję się :roll:
retrognacja, zgryz głęboki, zgryz krzyżowy

Ortodonta: Gliwice
operacja: Zielona Góra, 16.03.2016

aparat:
góra od 10.09.2013
dół od 19.02.2014
MojPierwszyRaz

Postprzez valentino » 10 maja 2015, godz. 10:42

Podpinając się pod wątek, chciałabym za pomocą forum skontaktować się z osobami, które tak jak ja mają niedorozwój szczęki w wymiarze podłużnym. Innymi słowy, szczęka musi zostać poddana operacyjnemu wysunięciu.
W przeważającej części, użytkownicy forum to posiadacze progenii. Ciężko jest znaleźć natomiast osoby z retrognacją. Do tej pory znalazłam tylko dwóch użytkowników, którzy już dawno mają to za sobą (awzan i goździk).
A może stali bywalce i weterani mogą wskazać mi jeszcze kogoś takiego na forum? Interesują mnie ich dzienniki leczenia. Serdecznie dziękuję za pomoc. Pozdrawiam wszystkich ortognatycznych pacjentów! =P
wada: retrognacja - niedorozwój szczęki w wymiarze podłużnym (cofnięcie)
Planowana operacja: wysunięcie szczęki Le Fort I, Wrocław
Aparat góra: 0d 10.06.2015
Aparat dół: kwiecień 2016
valentino

Postprzez bartosz95 » 10 maja 2015, godz. 14:54

Ja jestem "posiadaczem" takiego bonusu tzn. planowana ma być operacja dwuszczękowa; wysunięcie szczęki, skrócenie (wsunięcie) żuchwy. Z tego co mi wiadomo to sporo jest przypadków na forum gdzie ta szczęka jest nie do końca rozwinięta w wymiarze podłużnym.
Awzan ma już to za sobą? a on przypadkiem nie jest przed operacją? :o
"Po­wiedz mi, a za­pomnę. Po­każ mi, a za­pamiętam. Pozwól mi zro­bić, a zro­zumiem."

Wada: progenia, zgryz otwarty, zwężenie szczęki, niedorozwój szczęki
Rozcięcie szwu podniebnego: 25.02.2014r.
Aparat góra: 08.05.2014r.
Aparat dół: 12.12.2014r.
Operacja: Wrocław, Borowska, dr Nowak, gdzieś w czerwcu 2017
bartosz95

Postprzez valentino » 10 maja 2015, godz. 16:13

bartosz95 napisał(a):Awzan ma już to za sobą? a on przypadkiem nie jest przed operacją? :o

Pewnie ja pomyliłam użytkowników ;)
W moim przypadku dr W. stwierdziła niedorozwój jedynie szczęki. Byłam przekonana, że problem dotyczy żuchwy. Okazało się jednak, że z żuchwą jest wszystko w porządku. Także ja będę mieć jednoszczękową.
Jakkolwiek to by zabrzmiało, cieszę się, że nie jestem sama towarzysze niedoli ;p
wada: retrognacja - niedorozwój szczęki w wymiarze podłużnym (cofnięcie)
Planowana operacja: wysunięcie szczęki Le Fort I, Wrocław
Aparat góra: 0d 10.06.2015
Aparat dół: kwiecień 2016
valentino

Następna strona

Powrót do Inne wady gnatyczne