USK Wrocław, Borowska

Gdzie przeprowadza się operacje? Wasze doświadczenia z placówkami służby zdrowia.

USK Wrocław, Borowska

Postprzez kasztanowa » 16 stycznia 2011, godz. 20:05

facebook.com/ortognatykawroclawska - aktualne informacje od chirurgów wrocławskich

Co jest w tekście poniżej? Przeczytaj i poszukaj potrzebnych Ci informacji zanim zadasz nowe pytanie w wątku.

Podstawowe informacje
1. Warunki i ciekawostki
2. Jak jest z terminami na NFZ? - zapisy
3. Instrukcja obsługi poradni, rejestracja
4. Od czego zacząć? - pierwsza konsultacja
5. Prywatna konsultacja
6. Koszta
7. Oddawanie krwi
8. Jak tam trafić?
9. Kontrole pooperacyjne
10. Wyjmowanie płytek

Podstawowe informacje
Uniwersytecki Szpital Kliniczny (Uniwersytet Medyczny)
Klinika Chirurgii Szczękowo - Twarzowej
ul. Borowska 213, Wrocław
Budynek K, IV piętro.

Wykonują tam operacje na NFZ.
Klinika nie znajduje się już na ul. Chałubińskiego, lecz jakiś czas temu przeniosła się na w/w ulicę, naszymi operacjami zajmują się tam głównie dr W. Pawlak i dr R. Nowak, oprócz tego w klinice pracują dwie ortodontki, które współpracują z chirurgami i również biorą udział w kontrolowaniu zgryzu.

Aktualna strona internetowa: http://www.aszk.wroc.pl/index.php?optio ... &Itemid=71

Strona poradni: http://www.aszk.wroc.pl/index.php?optio ... &Itemid=72

1. Warunki i ciekawostki
Szpital przeniósł się na Borowską bodajże w roku 2008, przez co jest nowoczesny, kolorowy i ładny :)
Wydaje mi się, że nad łóżkiem jest połączenie do kabla sieciowego. Komputer z internetem pewnie w szpitalu gdzieś jest, ale ja nie szukałam. Można spytać w informacji.

- trzeba mieć swój papier toaletowy, mydło oraz sztućce (jeśli nie chce się plastikowych),
- jedzenie: mi nawet smakowało, po operacji dieta adekwatna do zaciśniętych zębów,
- umywalki w pokojach i do tego łazienki z prysznicem i toaletą w każdym pokoju :D,
- pokoje w większości 2-osobowe,
- na oddziale jest lodówka, w której pacjenci mogą trzymać swoje jedzenie,
- telewizor w pokoju, na wyliczone 2-złotówki,
- łóżka z regulowaną wysokością i oparciem,
- tuż przed operacją, gdy leży się już na łóżku operacyjnym, warto spojrzeć w prawo, być może będzie w zasięgu wzroku wywieszony wyliczony plan operacji, co i ile przesunąć ^^ (tak było w moim przypadku),
- po operacji można leżeć, zdychać i mieć w ręce pilot, na którym jest przycisk wzywania pielęgniarki, który można użyć w każdym momencie (jest jednocześnie słuchawką), godzina, pilot do telewizji, włączenie/wyłączenie lampek...
- stosują tam zarówno wyciągi elastyczne, jak i drutowe; to, jakie zastosują u danej osoby od razu po operacji zależy od oceny stabilizacji nowego zgryzu. Często widywałam przypadki wiązania drutowego na kilka dni, a następnie przechodzono na gumki,
- na czas operacji często zakładają cewnik, który jest zdejmowany o 6:00 rano następnego dnia,
- operacje wykonywane są we wtorki (czasem mimo przyjęcia na oddział może zdarzyć się jakiś 1 dzień obsuwy ze względu na inne nagłe przypadki), najczęściej leży się do piątku.

2. Jak jest z terminami na NFZ?
Generalnie tragedii nie ma. Zapisy odbywają się w dane dni dwa razy w roku - w listopadzie/grudniu na okres styczeń-lipiec oraz w maju/czerwcu na okres wrzesień-grudzień. W sierpniu i wrześniu wykonują tylko operacje jednoszczękowe. Jeśli chodzi o drugą połowę roku to taka mała uwaga: może się okazać, że w szpitalu zabraknie funduszy mimo umówionego wcześniej terminu - np. ja miałam taką sytuację, że we wrześniu dowiedziałam się, iż mój termin w grudniu przepadł, jednakże wznowili operacje jednoszczękowe, a dwuszczękowych zaległych zarezerwowali na okres styczeń-luty następnego roku (nie sugerujcie się moją datą, bo styczeń i luty po prostu mi nie pasowały). Jest tam większe zapotrzebowanie niż starcza na to funduszy, a jak wiadomo, kolejne napływają wraz z nadejściem nowego roku. Na szczęście ta sytuacja nie powtórzyła się jak na razie w następnych latach :)
Gdy jest uroczysty Dzień Zapisów - musisz posiadać swoją kartę pacjenta w szpitalu. Swoje pierwsze kroki skieruj do rejestracji - tam załóż swoją kartę lub po prostu odbierz, jeśli już jesteś w systemie i zanieś ją do pokoju nr 55 (na drzwiach jest napisane: "Proszę nie wchodzić bez wezwania", nie czytaj tego) oświadczając, że na zapisy. Potem czekaj w poczekalni, aż przyjdzie Lekarz Zapisywacz (prawdopodobnie dr N.) i zacznie wywoływać.

Ważne1: Na zapisach koniecznie miej ze sobą aktualne modele diagnostyczne i zdjęcie pantomograficzne. Lekarz od razu ustali, czy zęby nadają się do operacji (czy nie zrobił się np. jakiś zły stan i nie trzeba jakiegoś zęba wyrwać), obejrzy Cię ortodonta znający się na przygotowaniu do operacji (sprawdzają, czy rzeczywiście jesteś gotowy), jeśli zauważy, że coś jest nie tak, będzie kazał odpowiednio poprawić przed operacją ;).

Ważne2: Przy zapisach koniecznie pamiętaj, po kim przyszedłeś! Przyjmowanie tam pacjentów w czasie zapisów jest istnym symbolem naszej służby zdrowia - mimo porządku w salach i głowach brak porządku w przyjmowaniu chorych. Zbierający karty jeszcze nie wpadli na genialny pomysł, żeby wtedy przekazywać je lekarzowi posortowane wg kolejności przyjścia i potem są zamieszania (nie wierz w zapewnienia, że "lekarz będzie wywoływał", bo będzie wywoływał wg przypadkowej kolejności, a zbuntowani pacjenci będą się buntować jeszcze bardziej). Warto powiedzieć to reszcie ludzi w poczekalni. Mówię to jako osoba będąca już dwa razy na zapisach...

3. Instrukcja obsługi poradni, rejestracja
Jeśli masz tam jakąś wizytę pierwszy raz, pamiętaj o zarejestrowaniu się ze skierowaniem w tej ogólnej rejestracji przy wejściu do wszystkich poradni (to znaczy jak się wchodzi na szpitala, to poradnie są na prawo). Miej ze sobą wszystkie dokumenty (ubezpieczenie, dowód tożsamości). Dostaniesz kartę pacjenta, zapamiętaj jej numer albo sobie gdzieś zapisz.
Gdy już otrzymasz kartę, idziesz do poradni chirurgii szczękowo-twarzowej (na prawo w tym korytarzu, pokoje 55-56). Pamiętaj zanieść kartę do pokoju po lewej (nr 55), na drzwiach jest napisane "Proszę nie wchodzić bez wezwania". A Ty wchodzisz, dajesz kartę i mówisz, do jakiego lekarza albo w jakiej przybywasz sprawie. Następnie czekasz grzecznie w poczekalni.

Gdy jesteś już kolejny raz, po prostu odbierasz po numerku kartę w ogólnej rejestracji (przy czym pokazujesz ubezpieczenie, które chyba jest ważne 30 dni - ja przezornie mam je ze sobą za każdym razem) i zanosisz do pokoju, mówiąc do jakiego lekarza - jak wyżej.

4. Od czego zacząć? - pierwsza konsultacja
Generalnie można tam pojechać w ciemno ze skierowaniem do poradni. Ktoś Cię przyjmie i w skrócie opowie o przygotowaniu do operacji, poleci ortodontę, jeśli o to poprosisz; gdy już zaczniesz, warto umówić się do "zespołu ortodontycznego" na środę - dra Pawlaka oraz dr Warych, na co czeka się obecnie ok. 4 miesiące. Na tej wizycie miej ze sobą modele diagnostyczne i prześwietlenia. Na tym spotkaniu obszernie zostanie Ci przedstawione, jaką masz wadę, co i jak u Ciebie będzie cięte, jak zmieni Ci się wygląd itd. oraz ewentualnie to, o co jeszcze się zapytasz.

5. Prywatna konsultacja
Jeśli potrzebujesz naprawdę szczegółowej, dłuższej wizyty i do tego w szybkim terminie, warto umówić się na prywatną wizytę - dr Pawlak przyjmuje w http://www.royaldent.pl/ (piątki) oraz w http://www.stomatologicznaporadnia.wroclaw.pl/chirurgia.html (poniedziałki, przy dzwonieniu dodaj kierunkowy 71, Royal-Dent jest ładniejszy i lepiej wyposażony :D).

6. Koszta
Nim Klinika się przeniosła, płaciło się za płytki tytanowe, teraz z tego zrezygnowano i nie płaci się nic za operację. Przy dwuszczękowej robi się tzw. artykulację (300 zł + 175 za płytkę), czyli tworzenie płytki operacyjnej w stosunku do całego pionu twarzy. Żeby było idealnie równo =)

7. Oddawanie krwi
We Wrocławiu oddaje się przed operacją dwuszczękową dwie jednostki krwi dla siebie, które w razie potrzeby zostaną przetoczone, przed jednoszczękową nie trzeba.

8. Jak tam trafić?
Dojazd z dworca jest dość prosty, ponieważ Borowska to ulica zaczynająca się tuż przy dworcu, jest jednak bardzo długa, a numer szpitala to 213 (wytrwali bez problemu trafią prostą drogą na nogach, a gdzie jest Borowska, można popytać, tylko idzie się ok. 40 minut).
Są też bezpośrednie autobusy z dworca PKP, nry 612 i 113, siedem przystanków i jesteś na miejscu (przystanek Akademia Medyczna).
Jako dojazd (z dworca również może być) z Placu Grunwaldzkiego dobry jest autobus 146 (przystanek Borowska/Jabłeczna, stamtąd są 3 minuty na nogach prosto do szpitala), ewentualnie 145 (przystanek Borowska/Śliczna).
Zresztą polecam w razie jeszcze jakichś wątpliwości: http://wroclaw.jakdojade.pl/

9. Kontrole pooperacyjne
W moim wypadku wyglądało to tak (i z tego co widziałam, inni mają podobnie):
1. tydzień po zabiegu,
2. 2 tygodnie po zabiegu,
3. 3 tygodnie po zabiegu,
4. 5 tygodni po zabiegu
5. 3 miesiące po zabiegu
6. po zdjęciu aparatu
Mój przebieg pooperacyjny był dobry, nie zgłaszałam praktycznie żadnych problemów, a zgryz trzymał się stabilnie; niektórzy mogą mieć troszkę inaczej, gdy mieli jakieś komplikacje lub ciężko przeszli operację - wtedy kontrole są częściej. Każda jest dość szczegółowa, są chirurdzy i ortodontki, dostaje się zalecenia ćwiczeń w miarę upływu czasu po zabiegu (wyszczególnione co robić: np. dzióbki, uśmiechy, otwieranie, masowanie itp.), szczególnie, jeśli była robiona plastyka wargi lub inne tego typu rzeczy.

10. Wyjmowanie płytek
Wyjmowane wtedy, gdy coś złego się dzieje z ich powodu, ale ogólnie (mimo braku objawów) można na życzenie pacjenta, generalnie lekarze nie namawiają, tylko trzeba zdecydować się do okresu połowy roku po operacji, bo wtedy są wyjmowane. Chyba raczej w znieczuleniu ogólnym.

----
Ciekawostka dla chodzących do ortodontki na ul. Goleszan:
Z dworca autobusowego z peronu piątego co 0,5 godziny odjeżdża darmowy autobus Auchan na Bielany (przy miejscu, w którym staje autobus, jest do góry tabliczka Auchan linia bezpłatna i godziny odjazdów), stamtąd na nogach idzie się ok. 10-15 minut na Goleszan. Lepszego połączenia (nawet płatnego) nie ma ;)
Ostatnio edytowano 31 stycznia 2015, godz. 14:56 przez kasztanowa, łącznie edytowano 3 razy
"Jeśli jesteś dobrą piłką, to im silniej cię uderzą - tym wyżej się wzniesiesz."
| progenia, niedorozwój szczęki, zgryz otwarty (long face, gummy smile)
| operacja: 19.04.2011, dwuszcz., USK Wrocław, dr N., dr P.
| orto: dr B.W., aparat górny od 19.11.08, dolny od 02.03.09 - do 08.05.12
Dziennik leczenia
kasztanowa

Wrocław

Postprzez Kobbe » 20 stycznia 2011, godz. 19:20

Witam.
Pytanie do osób zorientowanych w temacie. Do przychodni chirurgi szcz.-twarz. we wrocławskiej klinice nie trzeba się rejestrować, i zostanę przyjęty :?:
Wie ktoś może jak wygląda z terminami operacji w klinice? Mam zamiar sie tam udać na początku lutego i mam nadzięję na zabieg na koniec czerwca/lipca (jestem belfrem - muszę w wakacje się wykurować, by we wrzesniu wrócić do pracy)
Pozdrawiam!
Kobbe

Wrocław

Postprzez jagooo » 20 stycznia 2011, godz. 21:27

Kobbe,życze powodzeni , hihi :mrgreen:
sama jestem ciekawa,ja poki co dopiero na konsultacje(przed zalozeniem aparatu ide:) )
kasztanowa,ja ci dłużna jestem za podpowiedzi cosik także przy jakiejs okazji stawiam...ee..mleko ;D
tyłozgryz całkowity, zgryz głęboki częściowy, gummy smile7mm
w planach: dwuszczękowa- impakcja szczęki, wysunięcie żuchwy.
ortodonta: orto-aidi Poznań, koszt:8.500zł+wizyty
2016-2implanty:4.900zł
jagooo

Wrocław

Postprzez nena_milka » 22 stycznia 2011, godz. 09:59

Kobbe obawiam się, że na termin wakacje 2011 może już być za późno, ja na czerwiec umawiałam się w listopadzie, były terminy na koniec kwietnia wtedy ale też jestem belfrem i wolałam czerwiec :D Zazwyczaj terminy rozdają 2 razy w roku. Na samą konsultację czeka się czasami kilka miesięcy. Jak masz już termin konsultacji to może się jakoś uda ale jak nie to dzwoń jak najszybciej i się umów. Pozdr
operacja dwuszczękowa Wrocław 08.VI.2010
aparat od IV 2007 do XI 2010
orto Katowice
nena_milka

Wrocław

Postprzez Kobbe » 22 stycznia 2011, godz. 12:12

nena_milka - dzięki za informację - niestety nie napawające mnie optymizmem :(
Aparat na żuchwie noszę już czerwca 08' góra - styczeń 09' i już miałbym ochotę się go pozbyć (oczywiście po wcześniej przeprowadzonej operacji :D ). Jesli czerwiec/lipiec odpada to zostaje mi czekanie do wakacji 2012 roku. Nie mam 10 tys. czy tym bardziej 20 na operację wykonaną prywatnie (nadal nie wiem czy miałbym jedno czy dwuszczękową. Mój ortodonta skłania się do zdania że, raczej jednoszczękową - na żuchwie). Pracuję w szkole od niedawna (wrzesień ubiegłego roku), i nie mogę pozwolić sobie na nieobecność w pracy podczas trwania roku szkolnego.
Proszę jeszcze raz o odpowiedź czy wizyta w poradni=konsultacja. Gdy dzwonię do poradni Pani mówi że nie muszę się rejestrować. Nena_milka doradza bym zapisał się na konsultację. Nie bardzo rozumiem.
Mieszkam w pobliżu stolicy Wielkopolski i zdecydowna większość doradza m.in Wrocław. Może ktoś wytłumaczyć dlaczego Wro a nie Poz :?: Po części rozumiem argumenty: poznańska klinika specjalizuje się w nowotworach twarzoczaszki, nie w ortognatyce. Poza tym znam 3 osoby operowane w tej klinice w ostatnich 5-6 latach i wszystkie (2xpro i 1xretrogenia) były operowane pozaustnie. Dla mnie ten anachroniczny sposób cięcia oznacza już całkowitą dyskwalfikację poznańskiego ośrodka.
Będę bardzo wdzięczny za wszystkie odpowiedzi.
Pozdrawiam!
Kobbe

Wrocław

Postprzez alca » 22 stycznia 2011, godz. 12:28

Kobbe, - a gdzie się leczysz ortodontycznie? Ja odradzam operowanie się w Poznaniu. Ale słuchaj... może spróbuj w Łodzi - tam jest świetny specjalista, prof. Kozakiewicz.
Ostatnio edytowano 22 stycznia 2011, godz. 12:49 przez alca, łącznie edytowano 1 raz
16.10.2007 Poznań, segmentacyjna osteotomia szczęki
20.05.2008 Łódź, genioplastyka,
10.12.2010 Łódź, osteotomia żuchwy, wyciągnięcie płytek
13.04.2012 Łódź, wyciąganie płytek, korekta brody
wada: retrogenia, prognacja szczęki, niedorozwój brody
alca

Wrocław

Postprzez nena_milka » 22 stycznia 2011, godz. 12:32

Skoro Pani mówi, że nie trzeba to jedź tam. Ale musisz w środę bo wtedy zbiera się zespół ortodontyczny. Powiesz Pani, że ty właśnie na ten zespół do dr Pawlaka i dr Warych a jakby się pytała czy masz na dzisiaj wizytę to mów, że tak ;-) Tylko weź wszystkie papiery ze sobą (dowód ubezpieczenia, skierowanie od lek. rodzinnego albo stomatologa mającego kontrakt z NFZ), bo panie w rejestracji powiedzmy sobie szczerze nie są zbyt miłe, ale jak jest się grzecznym, ma się wszystkie papiery i spełnia się ich rozkazy to Cię zarejestrują :] Jeśli chcesz, żeby stwierdzili na miejscu czy jesteś gotowy i przy odrobinie szczęścia załapać się na termin to weź se sobą wszystko co masz (świeże zdjęcia cefalometryczne i panorama, wyciski).
Nie chciałam Cię załamywać poprzednim postem :mrgreen: po prostu myślałam, że jak się jedzie tam pierwszy raz to trzeba umówić się na termin, w sumie ja tak robiłam, potem jeździłam wtedy jak miałam czas albo wyznaczoną kontrolę po operacji. Ale skoro Pani w recepcji mówi, że nie... To one trzęsą tymi przychodniami :twisted: Jedź jak najszybciej bo może się uda.
Zapisy na pierwszą połowę roku (do końca czerwca) są tak październik/listopad a na drugą to kasztanowa powinna wiedzieć bo jej pierwszy termin był w grudniu. Bierz pod uwagę, że chętnych i gotowych jest tam masa a takie operacje robią tylko we wtorki :roll:

podsumowując, jedź tam szybko!!! ;-)
operacja dwuszczękowa Wrocław 08.VI.2010
aparat od IV 2007 do XI 2010
orto Katowice
nena_milka

Wrocław

Postprzez Kobbe » 22 stycznia 2011, godz. 12:48

Dzięki za szybki odzew z Waszej strony.
alca - przesłałem Ci odpowiedź na priv
Kobbe

Wrocław

Postprzez kasztanowa » 22 stycznia 2011, godz. 16:58

Teraz i ja się dołączę, bo mam chwilkę czasu :) Dopisałam na górze, jak należy się rejestrować, itp.

nena_milka napisał(a):skierowanie od lek. rodzinnego albo stomatologa mającego kontrakt z NFZ

Skierowanie do poradni (na konsultację).

Kobbe napisał(a):Pytanie do osób zorientowanych w temacie. Do przychodni chirurgi szcz.-twarz. we wrocławskiej klinice nie trzeba się rejestrować, i zostanę przyjęty :?:

Wydaje mi się, że mając na myśli zespół Pawlak-Warych, przyjmujący w środy (ten "główny" chirurg operujący i ortodontka "kliniczna" :P), to trzeba się zapisywać, jeśli ogólnie jedziesz do jakiegoś lekarza pogadać, to nie.
Moja pierwsza wizyta polegała na tym, że pojechałam w ciemno do kliniki ze skierowaniem na konsultację, przyjął mnie jakiś lekarz, powiedział w skrócie co i jak będzie robione z moim zgryzem i podał mi dane ortodontki pracującej w klinice, żebym zaczęła coś działać. Jeśli nie zależy Ci na zespole P-W, to jedź ze skierowaniem do poradni w ciemno i ktoś Cię przyjmie :) Być może to recepcjonistki miały na myśli.

nena_milka napisał(a):Skoro Pani mówi, że nie trzeba to jedź tam. Ale musisz w środę bo wtedy zbiera się zespół ortodontyczny. Powiesz Pani, że ty właśnie na ten zespół do dr Pawlaka i dr Warych a jakby się pytała czy masz na dzisiaj wizytę to mów, że tak ;-)

Albo spróbuj tak, nie zaszkodzi, tylko najpierw zadzwoń do kliniki, czy w dany dzień będą w/w osoby w szpitalu :)

nena_milka napisał(a):Zapisy na pierwszą połowę roku (do końca czerwca) są tak październik/listopad a na drugą to kasztanowa powinna wiedzieć bo jej pierwszy termin był w grudniu. Bierz pod uwagę, że chętnych i gotowych jest tam masa a takie operacje robią tylko we wtorki :roll:

W moim wypadku było tak:
Byłam się zapisywać 19 maja, terminy były tak: od września do grudnia jednoszczękowi, od października do grudnia dwuszczękowi. Ja wybrałam sobie termin 21 grudnia.
I tak sobie czekam i czekam, a tu nagle we wrześniu od ortodontki dowiedziałam się, że... fundusze z NFZ-u na dany rok dla szpitala się skończyły. Potem jednak podjęto decyzję, że jednak ci jednoszczękowi będą mieć robione operacje, a ci dwuszczękowi (w tym i ja) muszą czekać. Więc czekałam, 8 grudnia był nowe zapisy i ci zalegli mieli zapisy w pierwszej kolejności, na styczeń i luty, a reszta od marca w górę. Ja ze względu na studia wybrałam sobie dopiero kwiecień (Wielkanoc) :)
I polecam wczesne stawianie się przy zapisach... Choćby o 7 rano :P
"Jeśli jesteś dobrą piłką, to im silniej cię uderzą - tym wyżej się wzniesiesz."
| progenia, niedorozwój szczęki, zgryz otwarty (long face, gummy smile)
| operacja: 19.04.2011, dwuszcz., USK Wrocław, dr N., dr P.
| orto: dr B.W., aparat górny od 19.11.08, dolny od 02.03.09 - do 08.05.12
Dziennik leczenia
kasztanowa

Wrocław

Postprzez jagooo » 25 stycznia 2011, godz. 00:16

ta...no wlasnie...przez telefon mi panie powiedzialy ze nie musze sie zapisywac.
ale mam byc w srode ,czyli to na jakichs innych warunkach...
wlasnie chyba zalezy do kogo sie idzie...
a m to itak bez znaczenia czy teraz czy w maju,
bo zanim wylecze wszystkie zęby to pewnie i tak maj będzie(koronki,kanalowe,i po kanalowym w moim miescie zapalenie jakies i dodatkowo to zapalenie leczyc..grrr..)
ja tam robie co pani doktor każe:) widać że wie co mówi,a kazała sie rejestrowac itp:)))
tyłozgryz całkowity, zgryz głęboki częściowy, gummy smile7mm
w planach: dwuszczękowa- impakcja szczęki, wysunięcie żuchwy.
ortodonta: orto-aidi Poznań, koszt:8.500zł+wizyty
2016-2implanty:4.900zł
jagooo

Następna strona

Powrót do Dyskusja na temat szpitali i chirurgów