Błagam pomóżcie! Błąd ortodonty?

Zabiegi ortodontyczne i stomatologiczne oraz problemy z nimi związane.

Postprzez Porcelina » 10 czerwca 2018, godz. 12:01

Witam,
Przyznam, że jestem dosyć przerażona i za bardzo nie wiem co zrobić. Otóż: mam tyłozgryz, zgryz głęboki oraz niedorozwój żuchwy. Zdecydowałam się na leczenie z operacją. Niestety mam wrażenie , że od ostatniej kontroli leczą mi zgryz nie pod kątem operacji, a kamuflażu (pomimo wiedzy o operacji).
Pod operację szczęki miałyby być w odstępie od siebie i tak miałam długi czas.
Teraz mam wrażenie, że szczęki się zeszły i jest tak jak gdyby chcieli mi ustawić zgryz do kamuflażu, bez leczenia operacyjnego.
Dodatkowo zaczęły mnie bardzo boleć mięśnie żuchwy i szyi, są ciągle zmęczone to bardzo boli i uniemożliwia funkcjonowanie.
U ortodonty nigdy nie ma lekarza, wszystko zawsze robią mi asystentki , ostatnio miałam kontrolę lekarską i pojawiła się jakaś nowa pani, która w ogóle nie znała mojego przypadku.
Dlaczego nikt z asystentek/lekarzy nie informuje mnie o tym, jak dużo zostało mi jeszcze do operacji?
Błagam, pomóżcie bo jestem przerażona i nie wiem co robić.
Porcelina

Postprzez Paulini » 10 czerwca 2018, godz. 14:42

Umawiaj się na kontrolne wizyty do lekarza, zaznacz to wyraźnie przy zapisie. Zapytaj, kto jest twoim lekarzem prowadzącym i powiedz, że chcesz do niego na wizytę. Poza tym przy każdej wizycie przypominaj o swojej operacji i przy najbliższej zapytaj o ten kamuflaż i bóle.

Ja się leczę już ponad 2 lata i jeszcze nigdy nie byłam na wizycie ortodontycznej u kogoś innego, niż mój ortodonta...
Paulini

Postprzez Porcelina » 10 czerwca 2018, godz. 15:33

Wszyscy wiedzą o operacji, zawsze przypominam, ale odnoszę wrażenie, że przy każdej wizycie, gdy wymieniają łuk, to robią to pod ustawianie zgryzu, a nie pod operację. Ale może się mylę, to tylko moje wrażenie.
Teraz parę dni temu miałam kontrolę - założyli mi jakiś dodatkowy druciki na górze , które mają przesunąć zęby w poziomie, na dole mam przezroczyste nitki pod zamkami, które też przesuwają zęby w poziomie (chcą ustawić linię pośrodkową z tego co zrozumiałam). Głównie na takich rzeczach się koncentrują, a według "nowej" pani ortodontki do operacji zostało mi pół roku czasu, natomiast w ortognatycznej poradni jakiś czas temu twierdzili, że wszystko byłoby już prawie gotowe... Więc dlaczego się różnią w opiniach, no i dlaczego ortodonta sam mnie nie informuje, kiedy będzie wszystko gotowe pod operację?
Lekarz prowadzący mam nadzieję się pojawi, jutro zamierzam się do niego umówić albo po prostu tam pojadę sama. Nie widziałam go już bardzo długo, więc mam nadzieję, że nie zachorował albo coś w tym stylu.
A tak w ogóle, to można zmienić ortodontę? Czy jest to w ogóle możliwe, kiedy już od roku mam leczenie?
Porcelina

Postprzez Paulini » 10 czerwca 2018, godz. 16:22

Nie wiem. U mnie ortodonta twierdził, że już gotowe, a chirurg że nie. Więc im powiedziałam, że ja się na tym nie znam i żeby się dogadali między sobą - i tak zrobili.
Od początku ortodonta współpracował z chirurgami i wspólnie uzgadniali leczenie. A u ciebie to brzmi tak, jakby to całkiem oddzielne sprawy były, jakby się ze sobą nie kontaktowali.
Z tego co wiem, to ortodonci niechętnie przejmują pacjentów "po kimś". Ale może kogoś znajdziesz.
Paulini

Postprzez Radunia » 10 czerwca 2018, godz. 16:24

Zmiana ortodonty jest bardzo trudna, bo lekarze nie chcą przejmować leczenia po innych, jeśli już, to często wiąże się to ze zdjęciem aparatu i założeniem nowego.
Jeśli masz wątpliwości co to kierunku w jakim zmierza Twoje leczenie, to może wybierz się na konsultację do chirurga, który ma Cię operować i zapytaj, jak według niego wygląda Twoja sytuacja. Czy ortodonta jest z nim w stałym kontakcie? Czy ten ortodonta przygotowywał już kogoś do operacji?
progenia
aparat góra+dół: 4.07.2016
pogrubienie dziąseł: 28.11.2016
BIMAX w ZG: 11.04.2018
Radunia

Postprzez Porcelina » 10 czerwca 2018, godz. 16:42

Nie, ortodonta nie jest w bezpośrednim kontakcie z chirurgiem.
Jedynie to ja przekazuję informacje od poradni ortognatycznej w formie kartki z aktualnym opisem oraz pieczątką lekarza i ew. zapytaniem/prośbą.
We wtorek byłam na kontroli, "nowa" pani ortodontka stwierdziła, że do operacji pół roku, a następnego dnia byłam w ortognatycznej (sama się umówiłam) i tam chirurg stwierdził, że już by się dało operować, (jednak potrzebuje wyciski + RTG) może jest nawet aż za bardzo przesunięte i po operacji byłby lekki przodozgryz.
Jednak od czasu tej wizyty (kilka dni) zęby mi się już trochę przestawiły i teraz, jak pisałam - mam wrażenie, że idą w złym kierunku/jak gdyby nie pod operację (bardzo szybko przesuwają mi się zęby). Do tego dołączył się okropny ból, zmęczenie mięśni twarzy i żuchwy..
Ten ortodonta przygotowywał już różnych pacjentów do operacji, ale w innych poradniach ortognatycznych, i to w takich w których leczą tylko prywatnie (operacja kosztowałaby kilka tysięcy euro), natomiast ja zdecydowałam się na leczenie u innego chirurga i wszystko będzie pokryte z ubezpieczalni.
Porcelina

Postprzez Radunia » 10 czerwca 2018, godz. 19:25

No to spokojnie, jeśli ortodonta przygotowywał do operacji, to może nie ma powodu do paniki. Umów się do niego i na spokojnie z nim pogadaj. Czasem to co nam się wydaje na żywo, zupełnie inaczej pracuje na modelach. Nie stresuj się na zapas.
progenia
aparat góra+dół: 4.07.2016
pogrubienie dziąseł: 28.11.2016
BIMAX w ZG: 11.04.2018
Radunia

Postprzez Porcelina » 10 czerwca 2018, godz. 20:03

Dzięki za wsparcie, ale po tylu przejściach (czytanie na internecie, fora, poprzednia konsultacja ortognatyczna, itp.) już wiem mniej więcej jaki mam mieć zgryz i jakie powinno być ustawienie. Wada do operacji powinna wydawać się większa, a u mnie jest mniejsza przynajmniej po ostatniej kontroli. Gdy zagryzam, to praktycznie nie widać już wady. Czuję po zębach i po tym jak próbuję wysunąć do przodu, że przerwa między szczękami jest bardzo malutka... a do leczenia operacyjnego powinna być co najmniej 0,5 cm.

-- 11 czerwca 2018, godz. 15:36 --

Dzisiaj byłam u ortodonty prowadzącego, jakoś udało mi się do niego dostać. Powiedziałam o swoich wątpliwościach, a on na to, żebym się nie przejmowała, ponieważ lekarz chirurg nie widział moich wycisków i RTG, jedynie zgryz, zatem na tej podstawie mógł źle ocenić moją gotowość do operacji.
Jednak ortodontka poprawiła mi dzisiaj co niego w zgryzie, zamiast dodatkowych drucików na dole założyła mi łańcuszek ortodontyczny i teraz mam normalnie kontrolę za dwa tygodnie, potem w sierpniu, następnie wyciski RTG i wizyta u chirurga .
Nadal mam wątpliwości co do przygotowania przedoperacyjnego, ale już chyba nic mi nie pozostaje jak czekać.
Tak w ogóle wiecie do czego służą te łańcuszki ortodontyczne, ktoś miał?
Chodzi mi o coś takiego:
https://www.zadrutowani.pl/blog/43/do-c ... odontyczny
Porcelina

Powrót do Ortodoncja i stomatologia